W poniedziałek pierwszy dzwonek

1 Wrzesień 2013
Szykuje się wielka oświatowa feta. W czasach, gdy głównie mówi się o niżu demograficznym i zamykaniu szkół, w Zielonej Górze otwieramy nowe gimnazjum.

Chodzi o placówkę na Chynowie. – To niewielka szkoła obliczona na dwa oddziały w każdym roczniku – tłumaczy wiceprezydent, Wioleta Haręźlak. – W mieście mamy takie rejony, gdzie dzieci jest niewiele i takie, gdzie szkoły są za małe. Tak jest na Chynowie. Stąd decyzja o budowie nowego budynku, który jest połączony ze starą szkoła podstawową.

Założenia są takie: ponieważ w chynowskiej podstawówce w każdym roczniku są po dwie, trzy klasy, uczniowie zamiast jeździć do gimnazjów w mieście, teraz zostaną na Chynowie.  A ponieważ dzielnica cały czas się rozwija, nie powinno być kłopotów z naborem.
- Nie przewidujemy jednak, żeby trafiły tu dzieci z innych rejonów miasta i z sąsiednich wsi. Tu nie ma miejsca dla dodatkowych uczniów – dodaje wiceprezydent Haręźlak.

Wielkie otwarcie

W placówce wszystko jest już gotowe na przyjęcie dzieci. Wszystko musi być na błysk, bo to na Chynowie, w poniedziałek, odbędzie się wojewódzka inauguracja roku szkolnego.  Początek o godz. 12.00, a o 14.00 zaplanowano festyn z okazji otwarcia boiska piłkarskiego „Chynowianka”, przy ul. Krępowskiej. Boisko zostało wyremontowane dzięki inicjatywie mieszkańców, którzy taki projekt przegłosowali w budżecie obywatelskim.

Nowy dwukondygnacyjny budynek gimnazjum na Chynowie, wchodzący w skład Zespołu Edukacyjnego nr 1, jest już gotowy od kilku miesięcy. Jednak prace trwają do ostatniej chwili.
- Jesteśmy tutaj codziennie od rana, przygotowujemy gabinety, porządkujemy klasy, wieszamy tablice. Szkoła musi być gotowa na przyjęcie uczniów  - mówi Marek Idzikowski, nauczyciel wychowania fizycznego.

Po lśniących nowością korytarzach pośpiesznie przechodzą nauczycielki. – Teraz przyda się każda para rąk. Nauczyciele mieli duży wkład w wygląd szkoły. Ta szkoła rosła na naszych oczach. Jej standard budzi respekt. Baza dydaktyczna to podstawa. To bardzo pomaga, nawet najlepszym nauczycielom – mówi Monika Bylica, nauczycielka polskiego.

W pracach pomaga też Paweł Łuczak, nauczyciel angielskiego. - Na początku były same mury. Teraz końcowy efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, zwłaszcza jak popatrzymy na wyposażenie klas, na okna, fototapety na drzwiach, pomoce dydaktyczne - mówi P. Łuczak.

Zadowolona jest także wicedyrektorka, Elżbieta Nowicka-Nasiadka. Nowy obiekt to jedno, ale na mnie wrażenie robi jego wyposażenie, w tym m.in. multimedia, rzutniki, komputery, drukarki, multimedialna biblioteka oraz zaplecze kuchenne – to wszystko wpływać będzie na jakość pracy nauczycieli i uczniów – podkreśla Elżbieta Nowicka-Nasiadka.

Powstaną warsztaty budowlanki

 – Mam dobrą wiadomość dla uczniów budowlanki – uśmiecha się wiceprezydent, Wioleta Haręźlak. – W poniedziałek podpisujemy umowę na wybudowanie warsztatów dla tej szkoły. Budowlanka nigdy ich nie miała, jednak są one niezbędne przy nowej podstawie programowej.

Warsztaty będą kosztować 1,3 mln zł i powstaną dzięki wsparciu marszałka województwa. Miasto pokryje jedynie 15 proc. kosztów.  W miejskich placówkach, również w poniedziałek, ruszy program skierowany zarówno do uczniów zdolnych, jak i tych z trudnościami. Miasto otrzymało na ten cel 1,1 mln zł.

Wielkie przedszkole na os. Pomorskim

Wielkie zmiany trwają również na os. Pomorskim. Tu wielka szkoła, zaplanowana kiedyś na ponad tysiąc uczniów, wykorzystywana jest tylko w części.
- Dlatego, żeby dobrze wykorzystać budynki, powstaje tutaj największe w mieście przedszkole. Teraz ma już 12 oddziałów, w przyszłym roku będzie miało 15 – tłumaczy wiceprezydent Haręźlak. Starsze przedszkolaki wprowadziły się już do szkoły. Podobnie zrobiono z biblioteką, która do tej pory funkcjonowała w budynku przedszkolnym. Teraz w dawnych czytelniach utworzono kolejne sale dla maluchów.

- Uważam, że to szansa dla nauczycieli. Powinni zdobyć dodatkowe kwalifikacje do pracy w przedszkolu i będą mogli zajmować się dziećmi od przedszkola poprzez kilka lat w szkole podstawowej – opowiada W. Haręźlak.  – To pomoże im utrzymać miejsca pracy i jest ciekawym przedsięwzięciem.

Przedszkole za 1 zł

Zmiany czekają również wszystkie przedszkolaki. Od 1 września, zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi przez rząd, obowiązywać będą nowe stawki za pobyt dziecka w przedszkolu. Rodzice zapłacą złotówkę za każdą kolejną godzinę ponad pięciogodzinną podstawę programową.

- My pójdziemy dalej. Chciałbym żeby ta stawka wynosiła zero złotych – zapowiedział podczas ostatniej sesji Janusz Kubicki. – Niestety, zmiany weszły w tak szybkim tempie, że nie zdarzyliśmy tego zrobić. Po prostu, zmiany wymagają konsultacji. Jestem przekonany, że zerową stawkę wprowadzimy od 1 stycznia 2014 r.

(tc, kg)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki