W parku z tężnią jest jak w uzdrowisku

22 Wrzesień 2023
Na taki obiekt zielonogórzanie długo czekali, był na jednym z pierwszych miejsc na inwestycyjnej liście życzeń. Tężnia w Parku Tysiąclecia już stoi. Nie tylko ładnie wygląda, ma też leczyć.

W odnawianym parku są już dywany kwiatowe i eleganckie ścieżki spacerowe o nawierzchni mineralnej. W kompozycji z tężnią solankową, ta część popularnego miejsca spacerowego przypomina fragment miejscowości uzdrowiskowej.

Pomoże wiatr i słońce

Tężnia solankowa z tarniną to obiekt rekreacyjny, naturalny inhalator o walorach leczniczych i profilaktycznych dla górnych dróg oddechowych osób, które z niej skorzystają. Jest przeznaczony do wytwarzania naturalnej mgły wodnej z roztworu solanki wodnej spływającej grawitacyjnie po wiązkach tarniny wypełniających wnętrze tężni. Ten roztwór zawiera zresztą naturalne związki soli. Solankowa mgła wodna będzie powstawała przy współudziale wiatru i słońca.

Działanie lecznicze inhalacji korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych, jak również stymuluje pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni lekarze zalecają w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry oraz w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Drewno strugane

- Obiekt składa się z tężni solankowej oraz pergoli inhalacyjnych po jej obu stronach - wyjaśnia Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. I dodaje: - Pod pergolami są zamontowane ławki parkowe dla użytkowników.

Technologia tężni oparta będzie o roztwór solanki, krążący w obiegu zamkniętym pomiędzy zbiornikiem na solankę, instalacją pompową tłoczącą solankę do systemu drewnianych rynien rozmieszczonych na górnym poziomie techniczno-serwisowym, bezpośrednio nad ścianą z tarniny. Z rynien poprzez drewniane zawory (kurki) solanka zostanie skierowana do koryt solankowych w celu równomiernego nawadniania ściany z tarniny. Spływająca po gałązkach tarniny solanka gromadzona będzie w niecce dolnej, a następnie transportowana grawitacyjnie do zbiornika na solankę.

A z czego jest zbudowana tężnia? To konstrukcja drewniana z drewna modrzewiowego w kolorze naturalnym. Drewno jest zaimpregnowane i zabezpieczone od ognia.

- Wszystkie elementy drewniane są strugane, a konstrukcja tężni jest ustawiona na fundamentach. Obiekt będzie otwarty w połowie października - dopowiada M. Krajewska.

To druga tężnia w Zielonej Górze. Od zeszłego roku solankę możemy już wdychać w ogrodzie botanicznym. To jednak mniejszy obiekt niż ten, który stanął właśnie w Parku Tysiąclecia, jednocześnie mieści się w nim siedem osób.

(rk)