W mieście powstanie kolejna Jadłodzielnia

25 Listopad 2022
Na Osiedlu Pomorskim powstaje trzecia w mieście jadłodzielnia. - Chodzi o to, żeby nic się nie marnowało, żeby dzielić się żywnością z innymi - przekonuje Anna Duciewicz-Kaczmarek inicjatorka akcji.

W mieście działają już dwie jadłodzielnie - przy ul. Moniuszki i przy ul. Porzeczkowej. Teraz powstanie trzecia - na Osiedlu Pomorskim, w pobliżu Zespołu Edukacyjnego nr 3. Skąd pomysł na stworzenie miejsca, gdzie każdy może zostawić żywność, ale też wziąć to, co zostawili inni?

- Po raz pierwszy spotkałam się z tym w Niemczech. Pomyślałam, że warto przenieść ideę na polski grunt - zaznacza A. Duciewicz-Kaczmarek, która razem z innymi wolontariuszami Foodsharing Polska działała na rzecz stworzenia miejsca w Zielonej Górze. - W tej inicjatywie chodzi o to, by nie marnować jedzenia i dzielić się nadwyżkami z innymi. Z darmowego jedzenia może skorzystać każdy, kto tego potrzebuje. Jest to też działanie ekologiczne, bo zmniejsza się ilość generowanych odpadów.

Zielonogórzanie przyzwyczaili się już do jadłodzielni. - Mamy sygnały, że mieszkańcy często w ten sposób przekazują sobie jedzenie. Dlatego pomyśleliśmy o kolejnej lokalizacji. My ze swojej strony staramy się utrzymać miejsca w czystości - wyjaśnia A. Duciewicz-Kaczmarek. I dodaje, że inicjatywa nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie. - Jesteśmy organizacją non-profit, opieramy się na pracy wolontariackiej. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przekazali dary na jadłodzielnię. Dziękuję też miastu, bo to ono opłaca prąd w punkcie przy ul. Moniuszki. Z kolei przy ul. Porzeczkowej robią to prywatni właściciele działki, gdzie znajduje się nasza instalacja - tłumaczy.

W budowę nowej jadłodzielni na Osiedlu Pomorskim włączył się radny Zbigniew Kuchta (Zielona Razem). - Wspólnie z przyjaciółmi wykonaliśmy już wylewkę oraz przyłącze. Pomagam, bo to pożyteczna i szczytna inicjatywa - wyjaśnia Z. Kuchta. - Mam nadzieję, że miejsce wkrótce będzie służyć wszystkim potrzebującym.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki