W Łężycy będzie szkoła, w planach teren rekreacyjny

17 Marzec 2023
Zielonogórski oddział firmy Exalo Drilling wybuduje nową placówkę oświatową w Łężycy. W planach jest też boisko wielofunkcyjne z terenem rekreacyjno-wypoczynkowym. O atrakcjach zdecydują mieszkańcy podczas szykowanych konsultacji społecznych.

Projekt nowej szkoły wykonała pracownia Arcus. Ogłoszono przetarg na wybudowanie placówki, zgłosiły się cztery firmy. Firma Exalo Drilling złożyła najkorzystniejszą ofertę. Wyceniła swoje usługi na ok. 20,3 mln zł. A to oznacza oszczędności w miejskim budżecie, w którym zabezpieczono na zadanie 22 mln zł.

Filia Zespołu Edukacyjnego nr 6 w Przylepie w założeniach ma być nowoczesną i funkcjonalną placówką z oddziałami przedszkolnymi. Nie zabraknie w niej stołówki, biblioteki, sali informatycznej i salki sportowej.

Pumptrack albo miasteczko ruchu

Teren rekreacyjny powstanie w dwóch etapach. W pierwszym pewne jest już boisko. Co jeszcze się pojawi? Do wyboru będą m.in.: miasteczko ruchu drogowego, wiata rekreacyjna, muzyczny plac zabaw - takiego jeszcze nie ma w Zielonej Górze i pumptrack do jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach. Do zagospodarowania jest około 1,8 hektara terenu.

- Zostaną przygotowane trzy koncepcje wraz z wizualizacjami możliwości zagospodarowania terenu, które zostały omówione na spotkaniu roboczym - wyjaśnia Natalia Plonkowska, architektka z pracowni Ar-Project.

- Jesteśmy na etapie „burzy mózgów”, zbieramy pomysły - dodaje Izabela Bernaczek-Borek z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. - Mieszkańcy powinni być zadowoleni, w Łężycy nie ma miejsca do wypoczynku i rekreacji.

Zapytamy mieszkańców

Temat pilotuje radny Filip Gryko (Zielona Razem). - Tradycyjnie najważniejsze jest dla nas zdanie zielonogórzan - mówi F. Gryko. - Kilka lat temu obiecaliśmy, że w tej rozbudowującej się części Zielonej Góry powstanie placówka oświatowa. Dotrzymujemy słowa. Obecnie trwają prace nad przedstawieniem trzech koncepcji zagospodarowania terenu rekreacyjnego, który też znajdzie się w Łężycy. Wkrótce poprosimy mieszkańców o głosowanie. Nie wiemy jeszcze tylko czy nad konkretną koncepcją, czy tak jak w przypadku parkingu wielopoziomowego nad poszczególnymi elementami projektu.

Przypomnijmy, że w 2021 r. urząd miasta zorganizował piknik konsultacyjny w Łężycy, w trakcie którego mieszkańcy w większości opowiedzieli się za budową szkoły. Placówka ułatwiłaby życie rodzicom, którzy dowożą pociechy na zajęcia do Przylepu. Zielonogórskie sołectwo bardzo się rozbudowuje. Mieszka tu już ponad trzy i pół tysiąca osób, a deweloperzy wznoszą kolejne domy.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki