W czwartek Dzień Pioniera

12 luty 2013
Kiedyś 14 lutego obchodzono rocznicę wyzwolenia Zielonej Góry. Od kilku lat jest to święto pierwszych, powojennych osadników.

14 lutego 1945 r. do Zielonej Góry wkroczyła Armia Czerwona, kładąc kres niemieckiej władzy w mieście. Przez lata (z przesuniętą datą na 15 lutego) obchodzono ten dzień jako rocznicę wyzwolenia. Ponieważ jednak nie do końca wiadomo było kogo, wkraczający do miasta żołnierze radzieccy, wyzwolili zmieniono nazwę.
Od kilku lat 14 lutego obchodzimy Dzień Pioniera – jako hołd pierwszym powojennym osadnikom.  Tak naprawdę Polacy pojawili się w mieście kilka miesięcy później, a dopiero 6 czerwca 1945 r. polski burmistrz Tomasz Sobkowiak przejął władzę w mieście od rosyjskiego komendanta wojennego.

Prezydent Miasta Zielona Góra - Janusz Kubicki oraz prezes Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry - Julian Stankiewicz serdecznie zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pionierów Zielonej Góry.
Uroczystość rozpocznie się mszą świętą 14 lutego 2013 r. o godz. 12.00 w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Program obchodów Dnia Pionierów Zielonej Góry:
12.00 Msza Święta w intencji Pionierów Zielonej Góry w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela
13.00 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów

(r)