Uniwersytet Zielonogórski. Z roku na rok debaty INPA coraz lepsze

11 Kwiecień 2024
15 marca odbył się Turniej Debat Społecznych „Ekospołeczeństwo”, organizowany cyklicznie przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ. W rozgrywkach wzięło udział dziewięć drużyn z województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Wydarzenie odbyło się w bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego, otworzył je dyrektor INPA prof. Stefan Dudra oraz jego zastępca dr Piotr Pochyły.

Turniej wygrała drużyna „Ekologa”, czyli II Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze. W finale zmierzyła się ona z ubiegłorocznymi zwycięzcami z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Teza meczu finałowego brzmiała: „Walka z globalnym ociepleniem wymaga ograniczenia konsumpcji mięsa”. Nagrodę indywidualną dla najlepszego mówcy turnieju otrzymał Karol Skorodecki, występujący w zwycięskiej drużynie.

Trudna tematyka

W wydarzenie zaangażowani byli pracownicy INPA, studentki i studenci politologii oraz międzynarodowych stosunków politycznych, czyli kierunków prowadzonych przez instytut. Zaproszeni zostali liczni goście, którzy pełnili m.in. rolę jury w trakcie turnieju, tak jak ekspertki sieci Team Europe Direct: dr Marta Szulc, dr Hanna Schudy oraz prof. Marta Witkowska, która bardzo pozytywnie wypowiadała się o turnieju. - Jestem bardzo zadowolona z zaproszenia do bycia członkiem jury. Przede wszystkim zachwyciłam się poziomem merytorycznym przygotowania drużyn do tematyki debat. Nie było błędów, a tematyka ekologiczna jest bardzo trudna. Zwłaszcza, że jest bardzo dużo dezinformacji w Internecie o Unii Europejskiej, o Green Deal - mówiła.

Na miejscu funkcjonował także Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze.

Głównym sponsorem turnieju była Ekoenergetyka, której przedstawicielka Ksenia Wilaszek angażuje się w pracę jury już od trzech lat. Porównała tegoroczną edycję do poprzednich. - Poziom z roku na rok jest coraz wyższy, ilość zgłoszeń coraz większa, więc popularność samej debaty wzrasta - przyznała.

Łatwiej wygrywać spory

Stałym współpracownikiem INPA jest Europe Direct Zielona Góra, reprezentowała go Monika Kujawska-Marszałek, podkreślająca wagę tego typu wydarzeń. - Myślę, że to jest bardzo istotne, żeby dać młodzieży przestrzeń do dyskusji, do debaty, nauczyć ich aktywnego słuchania, reagowania na argumenty strony przeciwnej, no i właśnie takiej kulturalnej dyskusji, bo to się przydaje w późniejszym życiu, prywatnym i zawodowym. Co roku mamy też coraz więcej zgłoszeń do tego turnieju, dlatego myślę, że warto dawać młodzieży taką możliwość - powiedziała.

Po raz trzeci w turnieju uczestniczył Jan Patelka, członek drużyny V Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kieślowskiego w Zielonej Górze. Wskazał na rozwój umiejętności swoich i swojej drużyny. - Forma w jakiej przedstawiamy swoje poglądy jest o wiele bardziej profesjonalna niż w zeszłych latach. To się przekłada na nasz wynik i przebieg debaty - mówił. Podkreślał też, jak bardzo użyteczne są umiejętności nabyte podczas debat w codziennym życiu: - Jest łatwiej wygrywać wszelkie spory. Nawet jeżeli czasami jesteśmy na przegranej pozycji, to debaty uczą, jak z tego wyjść z twarzą, jak zamiast używać bezsensownej przemocy, można użyć słowa, które często jest o wiele silniejsze.

Organizatorzy z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji już zapowiedzieli przyszłoroczną edycję turnieju.

 

dr Arkadiusz Tyda

Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ