Uniwersytet Zielonogórski. Szczęście? Kiedy praca jest jednocześnie pasją

12 Maj 2023
Instytut Sportu, Turystyki i Żywienia zorganizował po raz pierwszy Dzień Turystyki pod hasłem „Praca z pasją”. W wydarzeniu wzięli udział studenci i uczniowie z kilku zielonogórskich szkół ponadpodstawowych.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak wygląda praca przewodnika turystycznego oraz jakie przygody przeżyli w dalekich zakątkach świata zaproszeni podróżnicy.

Spotkanie z Aleksandrą Czemko pt. „Wyprawowe kalambury, czyli jak uratować turystę”, przybliżyło pracę pilota wycieczek po krajach obu Ameryk. Słuchacza poznali wiele ciekawostek, ale też ekstremalnych historii jakie przeżyła pani Aleksandra, gdy pracowała jako pilot wycieczek na Kubie i w Meksyku.

Artur Wójcik, przewodnik sudecki, miłośnik gór i podróżnik, opowiedział o wyprawach po Patagonii. Andrzej Górajek był ostatnim gościem Dnia Turystyki. Żeglarz dotarł do 84°17’ szerokości geograficznej północnej, pobijając światowy rekord Guinnessa w żegludze jachtem na północ. Opowiedział o tym w wystąpieniu pt. „Jachtem po Arktyce”.

Wygrała Madera

- Mamy nadzieję, że była to okazja nie tylko do posłuchania ciekawych osób, które pracują w turystyce i rekreacji. Okazja nie tylko do poszerzenia horyzontów, ale i do zmiany stereotypu myślenia, że na te studia idą osoby, które nie wiedzą co ze sobą zrobić w życiu. A to przecież obszar, w którym można realizować się zawodowo i prywatnie, rozwijać swoje pasje. Człowiek jest szczęśliwy, kiedy praca jest jednocześnie jego pasją - tłumaczyła dr Olga Mądrzak z Instytutu Sportu, Turystyki i Żywienia UZ.

Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki konkursu „Podróże z pasją”, na który wpłynęło 130 fotografii od 60 osób. W konkursie wzięli udział studenci prawie ze wszystkich wydziałów UZ oraz kilka szkół ponadpodstawowych. Zwyciężyła praca „Ponad chmurami - Pico Ruivo, Madera”, autorstwa Barbary Maciejewskiej, IV rok psychologii UZ. Wyróżnienia otrzymały: Olga Rosłanowska, I rok fizjoterapii UZ za pracę „Nadmorskie popołudnie - Świnoujście oraz Natalia Milczyńska, I rok pielęgniarstwa UZ za fotografię „Odbicie - pałac w Radomierzycach”.

Specjalności i możliwości

Na kierunku turystyka i rekreacja studenci mają możliwość wybrania spośród specjalności: turystyka przygodowa, turystyka i organizacja wypoczynku, hotelarstwo.

Absolwenci kierunku turystyka i rekreacja uzyskają dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne do sprawowania różnych funkcji zawodowych i obejmowania różnych stanowisk w sferze turystyki i rekreacji. Mogą być zatrudnieni w biurach podróży, punktach informacji turystycznej, zostać przewodnikami miejskimi, pracować w ośrodkach kultury, sportu i rekreacji, ośrodkach wypoczynkowych, uzdrowiskach i sanatoriach, instytucjach organizujących usługi turystyczne i rekreacyjne o profilu turystyki przygodowej, kwalifikowanej, stowarzyszeniach, fundacjach, mediach zajmujących się promocją regionów turystycznych, hotelach, pensjonatach, motelach, gospodarstwach agroturystycznych. Absolwenci zyskają też umiejętności pozwalające na prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.

Nauka na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych trwa trzy lata i kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata.

 

Katarzyna Doszczak, Biuro Prasowe UZ