Uniwersytet Zielonogórski. Poznaj ich ograniczenia, by wiedzieć jak pomóc

8 Grudzień 2023
Na Uniwersytecie Zielonogórskim świętowano Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji w holu głównym na kampusie B zorganizowane zostały otwarte warsztaty.

Studenci mogli zmierzyć się z trudnościami i sprawdzić, jak odbierany jest świat z perspektywy osoby niepełnosprawnej. Przygotowano dla nich różne aktywności fizyczne: tor przeszkód dla osób na wózkach inwalidzkich (aktywnym i standardowym), elementy koszykówki na wózkach, sport niewidomych - z użyciem piłek dźwiękowych, turniej Boccia. Był też pokaz sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niewidomych i słabowidzących - film Altix, nauka alfabetu Braille’a, chodzenie z białą laską i przewodnikiem oraz elementy integracyjne - gry stolikowe dla osób niewidomych. Studenci wpisywali również przesłania na temat niepełnosprawności oraz do osób z niepełnosprawnościami na specjalnie przygotowanym zwoju.

Z różnych perspektyw

Swoje stanowisko miało Koło Naukowe Pedagogów Specjalnych UZ „Inkluzja”, które zaprezentowało działalność w „Warsztatach kreatywnego pedagoga specjalnego” (odczuwanie niepełnosprawności, stymulacja i integracja zmysłów, terapia manualna, Metoda Dobrego Startu). Na miejscu znajdował się również punkt informacyjny Polskiego Związku Niewidomych koło w Zielonej Górze oraz Rady Studentów z Niepełnosprawnościami UZ.

Jak tłumaczył dr. hab. Jarosław Bąbka, prof. UZ, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UZ: - Uczelnia przyjazna osobom z niepełnosprawnościami to taka, gdzie wykładowcy i studenci mają doświadczenia dotyczące tego, na jakie trudności napotyka w procesie kształcenia student z różnymi ograniczeniami sprawności. Dlatego właśnie dzisiaj, obchodząc Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, przygotowaliśmy otwarte warsztaty, na których uwzględniliśmy wiele stanowisk, które umożliwiają naszym studentom doświadczyć niepełnosprawności z różnych perspektyw. Myślę, że to jest najlepszy sposób mówienia na uczelni o problemach osób z niepełnosprawnościami.

Jakie to trudne zadanie

O tym, że społeczność akademicka jest otwarta i bardzo empatyczna mówią sami studenci: - Można liczyć na pomoc i wsparcie innych. Wykładowcy, którzy są przeszkoleni, chętnie pomagają. Koledzy i koleżanki często podchodzą i pytają, czy potrzebuję pomocy. Na dzisiejszych warsztatach jest stanowisko, gdzie znajdują się wózki inwalidzkie. Studenci chętnie podchodzą, sprawdzają jak to jest się na nim poruszać, jakie to wyzwanie. Osoby, które spróbowały przejechać wózkiem po torze wiedzą, jakie to jest trudne zadanie i teraz chętniej będą pomagać osobom z niepełnosprawnościami, znając nasze potrzeby - podsumowuje Zuzanna Oziębała z pierwszego roku pedagogiki specjalnej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Zielonogórskiego, Koło Naukowe Pedagogów Specjalnych UZ „Inkluzja” oraz Radę Studentów z Niepełnosprawnościami UZ.

 

Katarzyna Doszczak

Biuro Prasowe UZ