Uniwersytet Zielonogórski. „Młody Politolog” - pierwsza taka książka!

25 Listopad 2022
To publikacja naukowa stworzona w ramach projektu Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego (INPA). Jest wyjątkową, pierwszą tego typu książką w Polsce, bo artykuły naukowe napisali do niej uczniowie szkół średnich.

Najmłodszy autor w trakcie pisania był w pierwszej klasie liceum. Nie jest to wiek, w którym młodzi ludzie na co dzień mierzą się z tak wymagającym zadaniem, jak pisanie artykułu naukowego. Pomimo tego, dziewięcioro uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kieślowskiego w Zielonej Górze oraz Zespołu Szkół im. I. Sendler w Przemkowie zdecydowało się podjąć wyzwanie. Redaktorami naukowymi zostali dr Wioletta Husar-Poliszuk oraz dr Arkadiusz Tyda. W prace edytorskie zaangażował się dr Piotr Małczyński.

Własne badania

Impulsem do stworzenia publikacji były zajęcia prowadzone w ramach koła „Młodego Politologa”, które prof. Stefan Dudra, dyrektor INPA, powołał w 2018 r. w Przemkowie. Drugie takie koło powstało w 2021 r. w zielonogórskim V LO. Prowadzi je dr A. Tyda. W pracę o charakterze wspomagającym z przemkowską młodzieżą zaangażowała się także dr W. Husar-Poliszuk. To właśnie m.in. podczas spotkań w ramach kół i szkoleń na UZ młodzież zapoznawała się z warsztatem badacza i doskonaliła umiejętności pisania tekstów naukowych oraz wyszukiwania źródeł. Licealiści przeprowadzali badania własne (ankiety) oraz wywiady z osobami zaangażowanymi w kwestie, o których pisali.

O piłkarkach i raperach

Tematyka artykułów w „Młodym Politologu” jest różnorodna. Poruszone zostały kwestie lokalne, np. dotyczące przemkowskich murali i ich funkcji rozbudzania świadomości historycznej, zielonogórskiej Młodzieżowej Rady Miasta oraz problemy skupiające uwagę nie tylko Polaków, ale również społeczności międzynarodowej: COVID-19, Strajk Kobiet, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i wojna w Ukrainie. Młodzi badacze podjęli też kwestię nierówności między piłkarkami nożnymi a piłkarzami, wpływu mediów społecznościowych oraz raperów komentujących wydarzenia w Polsce. Wszystkie te teksty łączy próba społeczno-politycznej, niekiedy historycznej i kulturowej analizy.

Autorzy sami wybierali tematy, redaktorzy pozostawili im wolny wybór, jednocześnie przypominając o zachowaniu naukowego charakteru publikacji. Jakub Skarpetko, jeden z autorów podkreślił, że chciał „stworzyć publikację o temacie niszowym i możliwe świeżym, który nie został jeszcze opisany przez wiele osób”. Pozostałymi autorami artykułów są: Marcel Bemben, Kornelia Czyżewska, Julia Dziubałka, Michał Dźwigaj, Michał Korzeniewski, Omar Lekhchine, Wiktoria Paluszek oraz Bartosz Wyszyński. Autorem okładki publikacji jest Hubert Jackowski, uczeń V LO.

Uroczysta premiera książki odbyła się 17 listopada w progach UZ. W pierwszej części spotkania autorzy dzielili się ze słuchaczami przemyśleniami. Młodzi badacze czuli radość i satysfakcję, trzymając w rękach swoją debiutancką publikację. O. Lekhchine, obecnie już student politologii, stwierdził: - Tworzenie artykułu wymagało dużo pracy, ale warto było się potrudzić. Gdy widzi się już efekt końcowy i swoje nazwisko w książce, człowieka rozpiera duma.

W związku z rosnącą popularnością koncepcji, INPA rozszerza działalność sieci kół politologicznych o kolejne szkoły województwa lubuskiego i dolnośląskiego, m.in. w Chojnowie, Lubsku i Żaganiu, w których będzie powstawać druga część książki.

dr Arkadiusz Tyda

Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki