Ul. Bohaterów Westerplatte do remontu?

25 Wrzesień 2013
Ul. Bohaterów Westerplatte – główna arteria komunikacyjna miasta – pójdzie do remontu? Tak chciałby prezydent Janusz Kubicki. Radni się z nim zgodzili. W budżecie przeznaczono na ten cel 3 mln zł.

Drodzy Czytelnicy – nie martwcie się, że za 3 mln zł można niewiele zrobić. Drogowcy na ten zatłoczonej ulicy nie pojawią się jutro, czy za tydzień. To plan na przyszły rok.

- To inwestycja, która chcielibyśmy zrobić w przyszłym roku, w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych, czyli tzw. schetynówek – tłumaczy prezydent Janusz Kubicki. – To jest zgodne z wieloletnią strategią miasta, żeby głównie inwestować w takie miejsca, gdzie możemy uzyskać dofinansowanie z zewnątrz. Dzięki temu możemy więcej zrobić.

Żeby jednak wyremontować ulicę w ramach schetynówek już teraz muszą być na ten cel zabezpieczone środki.

Radni, którzy mieli o tym zadecydować dyskutowali nad tym prawie godzinę. – Czy mógłby pan tak ustalić warunki przetargu, żeby nie było takich kłopotów z realizacją inwestycją jak teraz na rondzie PCK? – rozpoczął dyskusję radny Mariusz Marchewka.

- Nikomu się to nie udaje. Nasz system prawny jest taki, że przetargi przypominają loterię, raz trafisz na świetną firmę a innym razem na patałachów. Nie mamy na to wpływu. Mam wpisać do warunków przetargów, żeby nie pili na budowie i później nie próbowali kierować ruchem? Już kilka razy nie chcieliśmy wykonawców, którzy wygrali przetarg i urząd zamówień publicznych nakazywał nam ich zatrudnienie. Tak było np. na stadionie. Tylko, że urząd później nie martwi się, co zrobić z firmami niedotrzymującymi terminów – odpowiadał prezydent Kubicki. – Przecież w tej chwili mamy problemy na rondzie PCK, ale np. bez problemów idzie budowa łącznika Jędrzychowa z ul. Wrocławską.

Zaskoczony propozycją remontu ul. Boh. Westerplatte był radny Edward Markiewicz. – Przecież najpierw mieliśmy zrobić trasę aglomeracyjna, która umożliwiłaby przejęcie ruch na remontowanej Boh. Westerplatte – dziwił się.

- Budowa trasy aglomeracyjnej ma sens jeżeli zrobimy ją w całości. Na to jednak trzeba ok. 50 mln zł. Bez wsparcia z zewnątrz jest nierealne. Nie mamy takich pieniędzy. Może to będzie możliwe w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej – odpowiadał prezydent. – Budowa jej w kawałkach nie rozwiązuje żadnych problemów. Chyba, że państwo uznacie, że mamy to robić.

Wątpliwości miał też radny Radosław Brodzik: - Nie jestem przeciwnikiem remontu. Tylko czy na tym etapie jest on potrzebny? – zastanawiał się. – Zafundujemy sobie olbrzymie utrudnienia w ruchu. Prace zbiegną się z Winobraniem i będziemy mieli kłopot. Może lepiej wyremontować al. Zjednoczenia?

- Koncepcja budowy trasy aglomeracyjnej to dla mnie zawsze było SF – mówił radny Jacek Budziński. Został tylko wykastrowany fragment. Lepiej usprawniać istniejące drogi. Jeżeli dają gdzieś pieniądze to je bierzmy. Popieram prezydenta.

Radni uchwal e przegłosowali jednogłośnie.

W ramach schetynówek możemy otrzymać zwrot połowy kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 3 mln zł. – Chodzi głównie o odnowienie nawierzchni ulicy, która jest w złym stanie – tłumaczy Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i zarządzania Drogami. – Odnowimy chodniki, gdzie to jest możliwe zbudujemy nowe miejsca parkingowe i przeniesiemy przystanek koło poczty w pobliże Centrum Biznesu. Prace te chcemy wykonać latem, kiedy w mieście jest mniejszy ruch.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki