Tylko dogrywka i już po wyborach

28 Listopad 2014
Można powiedzieć, że wszyscy stoją już w blokach startowych. W poniedziałek, o 15.00, zbiorą się nowowybrane rady z południa województwa. Gminne, powiatowe i sejmik województwa. Wcześniej czeka nas druga tura, chociażby w pobliskim Sulechowie czy Zaborze.

W Zielonej Górze nie czuć wielkich emocji, bo z powodu połączenia miasta z gminą swoich radnych i prezydenta prawdopodobnie wybierzemy dopiero w marcu. Teraz głosowaliśmy tylko do sejmiku. Do wybrania mieliśmy sześciu radnych w okręgu nr 4, obejmującym Zieloną Górę i powiat zielonogórski.

W sejmiku reprezentować nas będą:
Elżbieta Polak (PO)
Janusz Kubicki (PO)
Ignacy Odważny (PO)
Tomasz Wontor (SLD)
Zbigniew Kościk (PiS)
Czesław Fiedorowicz (PSL).

Bez Kubickiego

Na pewno radnym nie będzie prezydent Kubicki. Nie można łączyć funkcji prezydenta i radnego, sam Kubicki zapowiada walkę o reelekcję. Natomiast o fotel burmistrza Sulechowa walczy w niedzielnej drugiej turze Ignacy Odważny. Też może zrezygnować z mandatu. A to nie koniec wyborczej karuzeli Platformy Obywatelskiej, bo kolejnym na liście jest popularny w mieście przewodniczący rady, Adam Urbaniak.

- Chyba nie przyjmę mandatu. Mam czas, jeszcze się zastanowię – powiedział nam A. Urbaniak. - Same wybory oceniam jako udane. PO utrzymała poprzedni stan posiadania, choć osiągnęła, procentowo, trochę słabszy wynik. Ale to normalna cena, jaką płacą partie rządzące. W mieście mieliśmy tylko 8 proc. nieważnych głosów. Myślę, że większość z powodu braku skreśleń. To pozytyw. Ale skoro znamy już przyczynę nieważności głosów, to źródła niskiej frekwencji powinniśmy rozpoznać jak najszybciej.

Zyska Ciemnoczołowski?

W efekcie zawirowań mandat radnego może zyskać Sebastian Ciemnoczołowski, który przegrał wybory na burmistrza Kargowej. Jest trzeci w kolejce.
Platforma odniosła sukces w Zielonej Górze i powiecie, powiększając stan posiadania. To pokazuje, jak świetnym interesem było przekonanie prezydenta Kubickiego, by wystartował z listy PO. Kampanii nie prowadził i cały czas powtarzał, że dziękuje PO za wsparcie przy połączeniu i że miasto bardzo dobrze współpracuje z zarządem województwa.

- To Kubicki zdobył dla PO dodatkowy, trzeci mandat – zgodnie twierdzą komentatorzy. Prezydent, startując z ostatniego miejsca, zdobył 4.667 głosów. To cios w SLD. Sojusz poniósł klęskę, tracąc w województwie połowę sejmikowych radnych. W samej Zielonej Górze, jeden J. Kubicki zdobył o 694 głosy więcej, niż cały SLD.

Cieszy się na pewno PSL. Mandat utrzymał Czesław Fiedorowicz, niewiele gorszy wynik uzyskała, startując z drugiego miejsca, Elżbieta Olga Polak (pani marszałek to Elżbieta Anna Polak). Zbieżność imion i nazwisk na pewno pomogła kandydatce PSL. Jak bardzo? Tego nikt nie wie. PSL powiększył swój stan posiadania do ośmiu mandatów (wcześniej miał ich pięć). PO utraciła jeden. Koalicja ma przewagę nad opozycją – 18 radnych na 30. Do tej pory miała 16.

Nieudany eksperyment

Natomiast PiS nie udał się eksperyment z wystawieniem byłego wojewody Wojciecha Perczaka jako pierwszego na liście. Wyborcy odrzucili tę partyjną nominację i zagłosowali na radnego Zbigniewa Kościka. Ten ostatni, startując z drugiej pozycji, zdobył 4.002 głosy. Bardzo dobry wynik osiągnęła miejska radna PiS, Bożena Ronowicz, zdobyła 1.123 głosy.

PiS urządziło sobie sprawdzian popularności, wstawiając na listę wszystkich miejskich radnych. Piotr Barczak zajął 10. miejsce w mieście (641 głosów), Jacek Budziński 11. miejsce (632 głosy). Natomiast poza miastem dołożyli po ponad 200 głosów. Okazało się, że bardziej rozpoznawalna w powiecie jest B. Ronowicz - w mieście otrzymała 559 głosów, w powiecie 564 głosy.

Lepsze Lubuskie startuje dalej

Z wyborów zadowolony jest również Wadim Tyszkiewicz, którego Lepsze Lubuskie wywalczyło dwa mandaty do sejmiku. W okręgu zielonogórskim zagłosowało na nie 3.448 wyborców.
- Przełamaliśmy monopol partii politycznych. Głosowało na nas ok. 12 proc. wyborców – z dumą relacjonowała Agnieszka Opalińska, szefowa sztabu wyborczego.
- Zachęceni sukcesem, chcemy założyć stowarzyszenie, które obejmie swoim zasięgiem całe województwo. W marcu przyszłego roku wystawimy swoich kandydatów do zielonogórskiej rady miasta - zapowiedział prezydent Nowej Soli.

(tc, pm)

WYBORY DO SEJMIKU

(zdobyte głosy)

10 NAJLEPSZYCH W OKRĘGU

1. Elżbieta Polak (PO) – 6.613
2. Janusz Kubicki (PO) – 4.667
3. Zbigniew Kościk (PiS) – 4.002
4.Czesław Fiedorowicz (PSL) – 2.922
5. Elżbieta Polak (PSL) – 2.603
6. Tomasz Wontor (SLD) – 2.395
7. Wojciech Perczak (PiS) – 1.592
8. Ignacy Odważny (PO) - 1.435
9. Adam Urbaniak (PO) – 1.304
10. Tadeusz Pająk (PO) – 1.217

10 NAJLEPSZYCH W MIEŚCIE

1. Elżbieta Polak (PO) – 4.283
2. Janusz Kubicki (PO) – 3.520
3. Zbigniew Kościk (PiS) – 2.573
4. Czesław Fiedorowicz (PSL) – 1.433
5. Tomasz Wontor (SLD) – 1.263
6. Adam Urbaniak (PO) – 1.031
7. Wojciech Perczak (PiS) – 980
8. Elżbieta Polak (PSL) – 891
9. Lidia Gryko (SLD) – 747
10. Piotr Barczak (PiS) - 641

10 NAJLEPSZYCH W GMINIE

1. Mariusz Zalewski (PSL) – 715
2. Elżbieta Polak (PO) – 494
3. Janusz Kubicki (PO) – 447
4. Zbigniew Kościk (PiS) – 364
5. Czesław Fiedorowicz (PSL) – 197
6. Wojciech Perczak (PiS) – 132
7. Rafał Nieżurbida (PSL) – 128
8. Tomasz Wontor (SLD) – 126
9. Adam Urbaniak (PO) – 103
10. Elżbieta Polak (PSL) – 87