Trzeba zostawić odciski palców

19 Listopad 2021
Drugi tydzień urzędy przyjmują wnioski na nowe dowody osobiste z odciskami palców wnioskodawcy. - Idzie sprawnie, bez problemów technicznych - podsumowuje Małgorzata Ostrowska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w magistracie.

Nowe przepisy dotyczące wydawania dowodów osobistych oficjalnie weszły w życie w niedzielę, 7 listopada. W praktyce urzędy z zadaniem ich wprowadzenia w życie mierzą się od poniedziałku, 8 listopada. W zmienionych dowodach osobistych, które w Zielonej Górze pierwsi mieszkańcy odbiorą w niecały miesiąc od złożenia wniosku, pojawiły się nowe zabezpieczenia. W warstwie graficznej dokumentu jest to odwzorowanie ręcznego podpisu, a w warstwie elektronicznej - a więc niewidoczne - odciski dwóch palców pobierane podczas składania wniosku. Zmienił się też wygląd samego blankietu, na którym m.in. pojawiło się oznaczenie państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej. To najistotniejsze modyfikacje, a dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba przez nie wymieniać dowodów, które pozostają ważne przez okres, na jaki zostały wcześniej wydane.

Wnioski możemy składać w urzędach dowolnej gminy w Polsce. Choć z uwagi na konieczność skanowania linii papilarnych, teraz wniosek o dowód osobisty można złożyć tylko osobiście w urzędzie (elektronicznie można składać tylko wnioski o dowód dla osób poniżej 12. roku życia, od których nie pobiera się odcisków palców), a sama procedura jest nieco bardziej czasochłonna, w rodzimym WSO dają radę.

- Pracujemy w nowych realiach, więc jednocześnie przyglądamy się czasochłonności wykonywanej pracy, tzn. czy wystarczy czasu, który planujemy na obsługę jednego interesanta. Do dziś (do południa 16 bm. - dop. el) przyjęliśmy 271 wniosków w nowej procedurze i osiem wniosków dla dzieci przesłanych drogą elektroniczną. I na razie nie korygujemy tego czasu, jest wystarczający do przyjęcia wniosku. Natomiast dzisiaj pojawiły się problemy z odczytaniem linii papilarnych kilku wnioskodawców. Dotyczyły najczęściej osób starszych, u których najwyraźniej linia była mniej widoczna i słabiej odczytywana przez skaner. Kilkukrotnie pobieraliśmy odciski i w końcu się udało. Ale dostaliśmy też wyjaśnienia, że w absolutnie wyjątkowych sytuacjach, w których system - pomimo braku przeszkody medycznej - nie jest w stanie odczytać odcisków z palców wnioskodawcy, to po wielokrotnym zweryfikowaniu tego problemu możemy wydać mu dowód na 10 lat - informuje M. Ostrowska i zapowiada: - Na termin wizyty i złożenie wniosku na nowy dowód trzeba się do nas umówić telefonicznie. Te terminy nie są odległe, często jest to dzień bieżący lub następny, w najgorszym przypadku kolejny. Nie mamy więc teraz wielkich kolejek. Niebawem wdrożymy również system umawiania się online, podobny do tego, którym dysponuje Wydział Komunikacji. To byłby drugi sposób rezerwowania wizyt.

Wydział ma też mobilną stacją. Umożliwia ona pobieranie odcisków palców od osób chorych i z niepełnosprawnością, które nie są w stanie pojawić się w urzędzie, oraz ich weryfikację i aktywację warstwy elektronicznej dowodu przy odbiorze dokumentu. W celu skorzystania z takiej usługi - w domu, szpitalu czy ośrodku opieki - wystarczy telefonicznie umówić wizytę urzędnika Referatu Dowodów Osobistych - nr tel. 68 475 18 34.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki