Trasę Północną zrobi Kontrakt

15 Styczeń 2014
Jeszcze tylko ostatni podpis i firma Kontrakt z Krosna Odrz. może się zabierać za remont Trasy Północnej. – Będzie dobrze, spokojnie damy sobie radę – zapewnia Karol Jankowski, szef Kontraktu. Inwestycja kosztować będzie 28,5 mln zł.

To niespotykane wydarzenie. Zazwyczaj prezydent umowy z wykonawcami nie podpisuje przy blasku fleszy. Tym razem stało się inaczej – zaprosił dziennikarzy do swojego gabinetu , w ratuszu, bo przebudowa Trasy Północnej to największa tegoroczna inwestycja drogowa. Kosztować będzie 28,5 mln zł, z czego miasto zapłaci jedynie 15 proc. Resztę dołoży Unia Europejska.

- Co dla mnie jest bardzo ważne, są to pieniądze z Warszawy. Sięgamy po finansowe wsparcie poza granicami województwa, nie tylko z LRPO. Takie środki są do zdobycia, trzeba tylko cierpliwości. Czasami wnioski składamy po kilka razy – mówi zadowolony prezydent Janusz Kubicki. Szybko zaprosił do stołu Karola Jankowskiego, szefa Kontraktu. Moment i dokument został podpisany.

Kontrakt to firma z Krosna Odrz. specjalizująca się w budowie dróg. Czy dadzą sobie radę z tak dużym zleceniem w mieście?

- To jest duża inwestycja, ale niezbyt skomplikowana. Mamy do dyspozycji dwie jezdnie, więc nie będzie kłopotów z organizacją ruchu. To nie jest wąska ulica w centrum miasta – odpowiadał K. Jankowski. Na początku Kontrakt weźmie się za roboty kanalizacyjne.

Wyremontuje 5,6 km Trasy Północnej. Pomiędzy rondem przy Przylepie i rondem koło Auchan prace toczyć się będą na obydwu nitkach trasy. Dalej, w kierunku obwodnicy, remontowana będzie tylko jedna, północna nitka drogi.

Powstanie też rondo nieopodal ADB. Ułatwi wyjazd z os. Zastalowskiego w obydwu kierunkach. W przyszłości będzie z niego można wjechać do strefy gospodarczej za ADB, jeżeli taka strefa powstanie. Tuż za rondem powstanie droga równoległa do Trasy Północnej, która ułatwi bezpieczny wyjazd z bocznych ulic.

Remont powinien potrwać do końca października.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki