Teraz sale: kameralna i koncertowa

17 Wrzesień 2021
W miniony wtorek, w urzędzie miasta podpisano umowę na drugi etap budowy siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy ul. Wyspiańskiego. Za ok. 32 mln zł zostanie dokończony Budynek Edukacji Artystycznej, powstanie też sala koncertowa w stanie surowym.

- Cieszymy się, że wygraliśmy przetarg, doprowadzimy inwestycję do szczęśliwego końca - zapewnił we wtorek Sylwester Janyszko, dyrektor zielonogórskiego oddziału firmy Exalo Drilling, która będzie wykonawcą inwestycji.

Wartość drugiego etapu zadania to 32 mln 658 tys. 483 zł. Exalo Drilling zacznie prace we wrześniu, ma czas do końca 2023 r.

Pieniądze na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. - Województwo lubuskie jest jedynym w Polsce, gdzie nie ma szkoły muzycznej z prawdziwego zdarzenia, czyli takiej gdzie dzieci mogą uczyć się przedmiotów ogólnokształcących i muzycznych w jednym miejscu, nie zmieniając budynków - mówił prezydent Janusz Kubicki.

Honorata Górna, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze, wyjaśniała, że w sierpniu zakończył się pierwszy etap inwestycji, powstał Budynek Edukacji Artystycznej do poziomu stropu nad parterem. To w nim będą się kształcić dzieci i młodzież. W drugim etapie prac, do końca 2023 r. zaplanowano całą bryłę obiektu, a Budynek Edukacji Artystycznej zostanie dokończony. - Do realizacji pozostanie nam jeszcze dokończenie dwóch sal - kameralnej na 152 miejsca i koncertowej na 340 miejsc, w budynku koncertowym wraz garderobami i zapleczem gastronomicznym, magazynem i windą - wyliczała H. Górna. - Będzie to sala multimedialna przystosowana do realizacji wydarzeń artystycznych na wysokim poziomie wykonawczym. Musimy wybrać specjalistyczną firmę, która zadba o akustykę sal.

W zakresie prac znajdą się: część nadziemna budynku, sale kameralna i koncertowa wraz z zapleczem (tzw. stan surowy zamknięty), wykończoną elewacją i dachem oraz montażem stolarki okiennej i drzwiowej na elewacji oraz we wnętrzu obiektu, jak również zagospodarowanie terenu wokół obu budynków.

W odnowionej szkole znajdą się sale do zajęć indywidualnych z gry na instrumentach, 12 klas fortepianu, 25 klas instrumentów smyczkowych, trzy perkusji, osiem zajęć ogólnomuzycznych, dwie rytmiki z zapleczem sanitarnym i szatniowym z wydzielonymi salami do zajęć teoretycznych, pięć sal z teorii muzyki i dwie do prób kameralnych, jak również część administracyjno-biurowa oraz biblioteka. Obiekt zostanie wyposażony w nowoczesną windę. - Będziemy mieć w Zielonej Górze szkołę na miarę dwudziestego pierwszego wieku, która stanie się kolejną wizytówką miasta. Nie będziemy musieli się wstydzić, a nasze dzieci rozwiną tu talent muzyczny - podsumowała dyrektor szkoły.

Przypomnijmy, że pierwszy etap robót kosztował 4 mln 488 tys. zł. Wykonawcą była firma LK Inwest z Wrocławia. Trudno oszacować całkowity koszt inwestycji, bo sytuacja na rynku budowlanym wciąż się zmienia. Na wyposażenie sali koncertowej potrzeba kilku milionów. Całe zadanie ma kosztować ok. 40 mln zł.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki