Teleopaski dla seniorów rozdane

23 Wrzesień 2022
Wyglądają jak zegarki, ale ich funkcja jest o wiele ważniejsza. Pierwsi seniorzy otrzymali teleopaski bezpieczeństwa - urządzenie elektroniczne monitorujące stan zdrowia. To jeden z elementów programu Korpus Wsparcia Seniorów.

Seniorzy dostali urządzenia w miniony poniedziałek, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Chciałbym, aby zielonogórscy seniorzy czuli się bezpiecznie. Mam nadzieję, że tak będzie dzięki opaskom - podkreślał prezydent Janusz Kubicki, symbolicznie wręczając pierwsze urządzenie. - Liczba osób, które zgłosiły się do programu, przerosła nasze oczekiwania. Początkowo, dzięki wsparciu ministerstwa, mieliśmy przygotowanych 200 opasek, ale po tym, jak zgłosiło się więcej seniorów podjęliśmy decyzję, aby sfinansować opaski dla wszystkich, którzy zakwalifikowali się do projektu. Łącznie jest to 274 mieszkańców.

Opaska pozwala na monitorowanie funkcji życiowych, np. saturacji i pulsu. Ma też czujniki, które wykryją upadek. Jest wyposażona w przycisk, dzięki któremu użytkownik może połączyć się z konsultantem - ten udzieli porady medycznej, wezwie służby ratunkowe.

Jako pierwszy opaskę otrzymał Leszek Krokoszewski. Mieszka sam, więc teleopaska będzie dla niego dodatkowym zabezpieczeniem w razie kłopotów ze zdrowiem. Maria Nowosielska zgłosiła się, bo jest po poważnych operacjach kręgosłupa. - Wiem, że jest tam przycisk SOS, będę czuła się pewniej - przyznała. - Przyszłam po opaskę dla mamy, która ma ponad 80 lat - tłumaczyła pani Ewa. - Dziś sama przejdę szkolenie, później wytłumaczę mamie, jak używać urządzenia.

Patryk Molęda, reprezentant producenta opaski, zapewniał, że firma jest przygotowana też na pomyłki seniorów. - Jeśli ktoś przez przypadek naciśnie guzik alarmowy, nic złego się nie stanie. Ważne, by seniorzy nie unikali kontaktu z nami, by powiedzieli szczerze, że stało się to przypadkowo. Osoby w naszym centrum teleopieki są przygotowane na takie sytuacje - podkreślał.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki