Także w „Elce” będzie cieplej i oszczędniej

15 Październik 2021
To już końcowy etap prac. Docieplenie ostatniego budynku Szpitala Uniwersyteckiego, tego w którym na świat przychodzą zielonogórskie bobasy, za pół roku zakończy gruntowną termomodernizację prawie całej lecznicy.

Termomodernizacja szpitala trwa od grudnia 2019 r. i dzięki sutemu dofinansowaniu unijnemu, prawie 39 mln zł, obejmuje prawie wszystkie budynki lecznicy. Właśnie rozpoczyna się ostatni etap prac, które powoli zmierzają ku końcowi. Z grubsza remonty trwają jeszcze na budynku E (okulistyka i laryngologia) oraz na budynku głównym od strony chirurgii dziecięcej.

- Odnowiliśmy nawet główną portiernię lecznicy - mówi Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala.

Niedawno Szpital Uniwersytecki podpisał umowę z firmą Constructo z Rogówka w województwie kujawsko-pomorskim na docieplenie ostatniego budynku, oznakowanego literą L, w którym mieszczą się oddziały: onkologii, dzienny chemioterapii, neonatologii i położniczo - ginekologiczny oraz poradnie i blok operacyjny. Inwestycja będzie kosztować prawie 5 mln zł., ale ponad 4,1 mln zł dofinansuje ją UE.

Jak informuje sama lecznica: - W ub.r., z myślą o pacjentach onkologicznych, udało się wyremontować parter budynku L , ale od kiedy budynek połączony został z nowiutkim Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, konieczność jego modernizacji jeszcze bardziej rzucała się w oczy…

Kontrast ma zniknąć pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku, bo już na 31 marca 2022 r. szpital i wykonawca ambitnie zapowiadają finał prac, które zostaną wykonane w formule „zaprojektuj - wybuduj”, przy jednoczesnym leczeniu pacjentów. Ostatni z remontowanych budynków szpitalnych otrzyma nowe okna i elewację, wykonane w nim zostaną również inne prace, których efektem ma być minimalizacja zużycia energii cieplnej. Celem termomodernizacji wszystkich budynków szpitalnych, jak informuje lecznica, jest podniesienie ich estetyki, ale przede wszystkim zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa cieplnego oraz przejście całego szpitala na gospodarkę niskoemisyjną poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. To już całkiem niedługo.

Cały koszt prac termomodernizacyjnych obliczono na ponad 50 mln. zł.

Będzie cieplej i oszczędniej. Ale po uruchomieniu CZMiD zmieni się również organizacja Centrum i „Elki”. W tym pierwszym znajdą się oddziały: chirurgii i urologii dziecięcej, pediatrii, onkologii dziecięcej, anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci, neonatologii oraz położniczo-ginekologiczny. Łącznie 148 łóżek. Dziś w Centrum wciąż funkcjonuje szpital tymczasowy, który na razie decyzją wojewody ma tu działać do grudnia br.

- Sukcesywnie kupujemy wyposażenie dla Centrum, by gdy przyjdzie czas, nie zaczynać wszystkiego od zera. Przecież wiadomo, że przetargi trwają. Dziś już tylko część budynku z 86 łóżkami jest zaanektowana na potrzeby leczenia chorych z COVID-19 - informuje rzeczniczka szpitala. Wczoraj, 14 bm., w szpitalu tymczasowym leżało 18 pacjentów, w tym trzech na intensywnej terapii.

Natomiast w ekonomicznie i skutecznie ogrzanej „Elce” znajdą się poradnie onkologiczne i oddziału położniczo-ginekologicznego, dzienny oddział chemioterapii oraz oddziały: onkologiczny, urologiczny, ginekologiczny, patologii ciąży. Warto wspomnieć, że prace modernizacyjne w budynku L trwają od 2017 r. M.in. na początku tego roku do użytku oddano tu wyremontowany dzienny oddział chemioterapii, w maju zaś odnowiony kompleks poradni onkologicznych. Nareszcie wyglądają jak należy.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki