Tak się mają nasze szkoły - ranking

1 Kwiecień 2014
Do debaty oświatowej miasta i gminy mimowolnie trzy grosze dołożyła „Gazeta Lubuska”, publikując w tym tygodniu swój ranking szkół. Nie ma co udawać - w oświacie to nie mury są najważniejsze, tylko dobra nauka dzieci.

„GL” co roku publikuje „Ranking lubuskich szkół”. Stara się znaleźć jak najwięcej obiektywnych współczynników mówiących o jakości pracy szkoły. Te wyniki co roku wywołują sporo emocji. Nic dziwnego. W pracy z dziećmi nie wszystko można zawrzeć w liczbach. Jak jednak inaczej, chociaż w przybliżeniu, porównywać jakość nauczania?

Sprawdźmy jak wypadły nasze szkoły.

Szkoły podstawowe

W rankingu ujęto 271 szkół z całego województwa. Autorzy porównali: liczbę laureatów i finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych, wynik sprawdzianu szóstoklasistów i stanin z lat 2009-12.

Tradycyjnie prym w województwie wiedzie Zielona Góra. Na dziesięć pierwszych podstawówek, pięć jest z Zielonej Góry, dwie z Gorzowa, dwie z Żar i jedna z Nowej Soli. W pierwszej pięćdziesiątce są prawie wszystkie miejskie podstawówki. Przeważają tu szkoły z miast, ale są wśród nich również placówki z tak małych miejscowości jak: Cigacice (20. miejsce), Kaława (28), Żarki Wielkie (29), Niegosławice (34) czy Olbrachtów (35).

Niestety, w pierwszej pięćdziesiątce nie ma ani jednej szkoły z gminy. Te plasują się dopiero w drugiej pięćdziesiątce.

Gimnazja

W rankingu ujęto ich w całym województwie 141. Autorzy porównali m.in.: liczbę laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, średnie wyniki egzaminów z poszczególnych przedmiotów (w 2013 r.), staniny z lat 2009-2013.

Tu również w województwie na czele są zielonogórskie szkoły. Tym razem cztery w pierwszej dziesiątce. To swoisty fenomen, bo publiczne zielonogórskie gimnazja przegrywają jedynie ze szkołami społecznymi, które nie mają wyznaczonych rejonów, z których muszą przyjąć wszystkich uczniów niezależnie od ich potencjału. W rankingu gimnazjów prym wiodą głównie miejskie szkoły, ale np. na 22. pozycji znalazło się gimnazjum z sąsiedniej gminy Świdnica. Teorii, że wszystkie zdolne dzieci uciekają do sąsiedniego miasta zaprzecza pozycja gimnazjów z dwóch, bogatych podgorzowskich gmin: Kłodawy (53. miejsce) i Deszczna (58. miejsce).

Żeby nie było zbyt różowo - przed władzami oświatowymi miasta stoi teraz trudne zadanie podciągnięcia trzech gimnazjów znajdujących się w ostatniej dziesiątce rankingu.

Jednak jeszcze większy problem mają władze gminy, gdzie nie ma wielkich różnic pomiędzy dwoma gminnymi placówkami. Zajmują one dopiero 120 (Drzonków) i 130. miejsce (Przylep).

Miejsko-gminna debata oświatowa odbędzie się w szkole podstawowej, w Przylepie: środa, 2 kwietnia.

(tc)