Tajemnica klatki schodowej przy Żeromskiego 17

24 Marzec 2015
Rewitalizując stare domy, nie tylko odnawiamy elewacje i dachy - choć właśnie te prace widać najlepiej. Trudniej spostrzec odnowione klatki schodowe. A te kryją wiele niespodzianek. Na przykład dom przy ul. Żeromskiego 17.

Już się do tego przyzwyczailiśmy, że co roku rewitalizujemy kilkanaście zabytkowych budynków, głównie w obrębie śródmieścia. Tak będzie i teraz. W zeszłym roku rada miasta (jeszcze jednoosobowo reprezentowana przez Adama Urbaniaka) przyjęła uchwałę o dotacjach na prace konserwatorskie przy zabytkach.

- Prawie milion złotych przeznaczymy w tym roku na dofinansowanie remontów zabytkowych budynków. Dzięki temu programowi, z każdym rokiem pięknieje nam miasto – z dumą podkreślał prezydent Janusz Kubicki.

Lista obejmuje 19 pozycji wybranych spośród 59 wniosków. Najwięcej otrzyma wspólnota mieszkaniowa przy ul. Reja 8 – 116,5 tys. zł.

- Odnowimy dachy, elewacje i stolarkę okienną klatki schodowe – wylicza Edward Nalepa, odpowiedzialny w magistracie za rewitalizację. – Zajmiemy się kilkoma cennymi zabytkami. Nową elewację zyskają budynki przy ul. Reja 8, Kazimierza Wielkiego 8, Sobieskiego 2.

My postanowiliśmy zajrzeć tam, gdzie mało kto zagląda: na klatkę schodową budynku przy ul. Żeromskiego 17. Kamienicę wybudował w 1900 r. Emil Pilz. Dom obok (Żeromskiego 19) powstał sześć lat później.

Razem z miejską konserwator zabytków, Izabelą Ciesielską, wchodzimy do środka. Klatka wygląda nie najlepiej. Ściany pomalowane ciemną olejnicą. Wszędzie widać rury i kable, które rozmieszczano gdzie popadnie. Gołym okiem widać, że potrzebna jest ekipa remontowa.

- Najcenniejsze jest to, czego nie widać – tajemniczo mówi I. Ciesielska i prowadzi nas na ostatnią kondygnację. Tutaj konserwatorzy zrobili próbne badania. – Okazało się, że pod kilkoma warstwami farby jest stara polichromia. W dodatku jest to polichromia secesyjna. Nie ma drugiej takiej klatki schodowej w Zielonej Górze. To prawdziwy skarb!

Oglądamy charakterystyczne motywy roślinne pełne wywijasów. Dominuje lekka czerwień, róż i zieleń. Badania zrobiono tylko na niewielkiej powierzchni. Reszta będzie odsłaniana podczas remontu klatki schodowej.

- Zajmą się tym fachowi konserwatorzy. Odsłonią stare malowidła i gdzie trzeba będzie, uzupełnią braki. Jak odsłonimy większą powierzchnię, będziemy wiedzieli, jak polichromia wygląda w całości – tłumaczy pani konserwator. I dodaje ze śmiechem: - Kilka dni po badaniach zadzwonił do nas jeden z lokatorów, mówiąc, że koniecznie musimy tu przyjść, bo właśnie odpadł tynk i pojawiło się piękne malowidło. Bardzo mu podziękowaliśmy.

Odkrycie jest tym większym zaskoczeniem, że elewacja zewnętrzna jest w stylu neogotyckim, a zazwyczaj fundowano secesyjny wystrój zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

- Po zakończeniu prac będzie to jedna z najpiękniejszych klatek schodowych w mieście – zapewnia I. Ciesielska. Miejska dotacja na remont klatki schodowej to 110 tys. zł. Resztę dołoży zarządca budynku.

(tc, pm)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki