Szybka kolej a łączenie miasta z gminą

25 Czerwiec 2013
Miejscy radni już połączyli miasto z gminą! Tylko na papierze - w dokumentach wysłanych do ważnych osobistości. Chodzi o kolej szybkich prędkości.

O kolei szybkich prędkości słyszeli chyba wszyscy. I mało kto wierzy w jej szybkie powstanie. Pociągi mknące z zawrotną prędkością w przyszłości mają połączyć największe miasta w Polsce. Przemieszczenie się w drugi kraniec Polski nie będzie wielkim problemem. Jest jednak jedno „ale” – specjalnie wybudowana linia takich kolei musi przebiegać gdzieś w okolicy. Miasto, w którym taki pociąg będzie się zatrzymywał zyska. Niestety w dokumentach planistycznych Zielona Górę wyparł z tego projektu Gorzów.

- Kolej szybkich prędkości powstanie może za 10, 15 czy 20 lat. Jednak teraz trwają prace studialne. Jeżeli w nich wytyczy się teraz trasę nie przebiegającą przez nasze miasto, to w przyszłości będzie to trudno – tłumaczy radny Kazimierz Łatwiński, jeden z autorów apelu w tej sprawie. – Jeszcze dwa lata temu, w dokumentach dotyczących przestrzennego zagospodarowania kraju linia tej kolei biegła przez nasze miasto. Teraz wskazuje się n Gorzów.

Dlatego we wtorek, podczas sesji miejscy radni uchwalili w tej sprawie apel. A właściwie 20 apeli, tej samej treści, ale skierowanych imiennie do różnych osób mających wpływa na podejmowane decyzje. Z tej okazji w ratuszu pojawił się senator Stanisław Iwan.

- Zielona Góra w tych dokumentach to czarna dziura – mówił senator. – Nie mamy odpowiedniego lobbingu. Natomiast jest lobby gorzowskie, które od lat nad tym pracuje. W Gorzowie jest specjalna komórka, która się tym zajmuje. Prezydent i rada miasta się tym nie interesują. Mamy szansę na tę linię, ale trzeba powalczyć. I szukać sojuszników, na przykład w zagłębiu miedziowym. Trzeba walczyć o stołeczność Zielonej Góry. Nie wiemy czy za 10 lat, kiedy spadnie ranga urzędu marszałkowskiego, Zielona Góra będzie stolicą województwa a nie tylko powiatem.

Senator robił lekkie przytyki w stronę władz miast i radnych. Prezydent Janusz Kubicki mówił o słabym wsparciu parlamentarzystów i niewielkim znaczeniu lubuskich polityków. – To problem znany od lat. Jesteśmy słabym województwem. Dopóki mamy słabych polityków, nie przebijemy się. Przecież nie mamy żadnego ministra – mówił prezydent. - Gorzów ma jedną partię – Gorzów, a u nas jest inaczej. Niestety przegrywamy w dużych grach, bo jesteśmy mali. Jednak jeżeli dojdzie do połączenia z gminą, będziemy największym, miastem w województwie. Większym od Gorzowa. Jak to jest ważne widać w przypadku kolei dużych prędkości.

- Gorzów jest lepiej zorganizowany. Może utwórzmy specjalną komórkę np. w Biurze Rozwoju i Analiz – zaproponował radny Jacek Budziński. Zaangażujmy na stałe do tego radnego Łatwińskiego, który bardzo dobrze zna problem.

Gorzowa nie atakował radny Mirosław Bukiewicz. – Mówienie, że Gorzów nam coś zabrał nie jest do końca prawdziwe. Niestety tak jest, że duży może więcej – mówił Bukiewicz. – Dlatego słuszna jest koncepcja by połączyć miasto z gminą. Konkurencja jest duża. Każdy ciągnie kołdrę w swoją stronę.

Zgadzał się z nim radny Tomasz Nesterowicz. – Apel traktuję jako legitymizację dla działań parlamentarzystów. Musimy myśleć, co robić żeby nie dać się zmarginalizować. W tym aspekcie plan połączenia miasta z gminą jest bardzo ważny.

Radni połączenia już dokonali. Na papierze. W apelu, wśród wielu argumentów za przebiegiem linii dużych szybkości przez Zieloną Górę podali też te demograficzne. W subregionie mieszka ok. 600 tys. osób a w Zielonej Górze – 140 tys. Tyle mieszkańców ma miasto z gminą. Im wszystkim szybkie pociągi bardzo by się przydały.

(tc)

 

Załączniki: 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki