Szukamy nowych miejsc

28 Maj 2021
Miasto szykuje się do trzeciej edycji programu „Parkingi 1000 plus”. Gdzie jeszcze potrzebne są miejsca postojowe dla samochodów? Magistrat do końca czerwca czeka na podpowiedzi mieszkańców. Znajdźmy wspólnie najlepsze miejsca na osiedlowe parkingi.

W mieście przybywa samochodów, na wielu osiedlach trzeba się mocno nagimnastykować, żeby zaparkować pojazd. Można temu zaradzić. Magistrat zaprasza do współpracy mieszkańców i prosi ich o pomoc we wskazaniu najlepszych miejsc, gdzie mogą powstać nowe parkingi. Jeśli ktoś np. widzi na osiedlu dobrą lokalizację na utworzenie dodatkowego miejsca postojowego, niech opisze tę swoją propozycję, najlepiej z odręcznym szkicem sytuacyjnym i przyniesie do urzędu miasta.

Koordynatorami parkingowych inwestycji, z ramienia prezydenta, są radni Filip Gryko, Paweł Wysocki i Grzegorz Hryniewicz. Można się z nimi kontaktować w sprawie nowych parkingów.

- Program cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Powstało już ponad tysiąc miejsc postojowych - mówi F. Gryko. - Potrzeby jednak są wciąż olbrzymie. Zielonogórzanie mają miesiąc na przesyłanie kolejnych propozycji lokalizacji parkingów. Do końca lipca wszystkie zweryfikujemy. Sprawdzimy, czy teren należy do miasta i czy obowiązuje dla niego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Projekt musi być wykonalny technicznie. Staramy się wybierać miejsca jak najmniej „kontrowersyjne” i nie budować parkingów kosztem zieleni. Nie mogą być też wciśnięte między dwa blisko położone bloki.

P. Wysocki dodaje: - Wszyscy chcemy wygodnie parkować w mieście. Mieszkańcy zasypują mnie propozycjami, czekam na kolejne.

G. Hryniewicz podkreśla, że zależy mu na rozwiązaniu problemu: - Podoba mi się zaangażowanie mieszkańców w program. To dzięki nim powstają dodatkowe parkingi. Obiecuję, że skrupulatnie przeanalizujemy kolejne wnioski zielonogórzan.

Prezydent Janusz Kubicki cieszy się z kontynuacji programu. - Wiem, że dla zielonogórzan parkingi są bardzo ważne - podkreśla. - Staramy się nadążać za rzeczywistością, bo dobrze wiemy, że Zielona Góra jest bardzo zmotoryzowana. Dlatego budujemy parking wielopoziomowy przy Palmiarni i poprawiamy sytuację na osiedlach.

Trzeci etap miejskiego programu będzie zrealizowany w bieżącym i przyszłym roku.

Tu złóż wniosek

Wnioski należy składać do 30 czerwca, mailem na adres: r.skrzyczewski@um.zielona-gora.pl lub w wersji papierowej, w kopercie: Biuro Obsługi Interesanta, Urząd Miasta, ul. Podgórna 22 i Rafał Skrzyczewski, I piętro, pok. 106, tel. 68 456 41 06.

(rk)

 

Wkrótce przetargi

Obecnie miasto ma pozwolenie na budowę i projekty na 400 kolejnych miejsc postojowych. Zielonogórzanie wskazali 20 lokalizacji pod budowę parkingów. Radni F. Gryko, P. Wysocki i G. Hryniewicz, wybrali 10, gdzie problemy z postawieniem auta są największe, m.in. przy ul. Braci Gierymskich, Pionierów Zielonej Góry i Żołnierzy II Armii. Na te miejsca postojowe są blisko 4 mln zł do wydania. Przetargi będą wkrótce ogłoszone.

Zielonogórzanie skorzystają też z miejsc postojowych przy ul. Reja oraz w kwartale ulic Ludowa, Harcerska, Obywatelska. Parking przy Reja za 460 tys. wybuduje firma Gran-Bud Izabela Krępa. To będą miejsca z tzw. ekokostki ażurowej, przez którą woda przesiąka i wnika w grunt. Miasto dostało na ten cel 1 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki