„Szóstka” zawiezie na Osiedlową i Chmielną

14 luty 2024
Autobusy MZK wjadą na kolejne ulice, na które do tej pory nie docierały. Czas na nową trasę przez ul. Osiedlową i Chmielną na osiedlu Braniborskim. Doskonale poradzą sobie tam nowe, krótsze pojazdy, na które właśnie czekamy.

Braniborskie jest jednym z najwyżej położonych osiedli. Od 1998 r. autobusy MZK linii nr 6 dojeżdżają do ul. Braniborskiej, zapewniając częściową obsługę osiedla. Mieszkańcy zgłaszali jednak problemy z dojściem do przystanku przy Braniborskiej, zwłaszcza z bloków położonych w okolicy skrzyżowania ulic Osiedlowej i Chmielnej. Fakt, trzeba nadrobić sporo drogi.

Przejazd przez wewnątrzosiedlowe ulice nie jest możliwy 12-metrowym autobusem elektrycznym. Na szczęście w 2023 r. podpisano umowę na zakup kolejnych pięciu „elektryków”, krótszych, pozwalających na pokonanie ostrych zakrętów i wzniesień. - Nowe pojazdy marki PILEA, które bez problemów mogą poruszać się Osiedlową i Chmielną przyjadą w najbliższych tygodniach - wyjaśnia Jacek Newelski, kierownik działu przewozów MZK. - Autobusy elektryczne, których atutem jest to, że nie hałasują i nie wydzielają spalin nie będą uciążliwe dla mieszkańców, a dzięki nowym przystankom zwiększy się dostępność do komunikacji, co w przypadku osób starszych i z niepełnosprawnościami ma duże znaczenie.

Po obsłużeniu przystanku Braniborska „szóstka” skręci w lewo w ulicę Osiedlową, następnie Chmielną dojedzie do Wrocławskiej. Obecnie trwają prace nad lokalizacją nowych przystanków.

W zeszłym tygodniu, testowanym w MZK dziewięciometrowym Solarisem, nową trasę sprawdzał prezydent Janusz Kubicki, prezes zakładu Robert Karwacki i radny Robert Górski (Zielona Razem), który dba o rozwój siatki połączeń miejskiego przewoźnika.

- Od września zeszłego roku linia nr 17 obsługuje osiedle Przyjaźni, od grudnia minibus linii 101 dojeżdża na osiedle Słowackiego, Morelowe i starówkę - wylicza R. Górski. I dodaje: - Przyszła pora na osiedle Braniborskie, są tu duże różnice wysokości, co sprawia problem seniorom. Ukłon w stronę Emilii Kondrad ze Stowarzyszenia „Konkret”, która po rozmowach z sąsiadami zasygnalizowała nam potrzebę lokalizacji przystanków przy Chmielnej i Osiedlowej. Dziękuję też radnemu Andrzejowi Brachmańskiemu, który przekonywał kogo trzeba, że to dobre rozwiązanie.

Autobusy linii nr 6 pojadą zmodyfikowaną trasą na przełomie marca. - Nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Chcemy, aby autobusy dojechały w kolejne niedostępne miejsca. Trwają konsultacje i prace koncepcyjne - zapowiada R. Górski.

(rk)