Szop w Lubuskiem? Coraz go więcej i więcej

24 Marzec 2023
Słodki zwierzak jak z bajki - grube futerko, sterczące uszka i oczy jak guziki - zawojowuje Lubuskie. I to nie jest dobrze.

- Nie jest, bo szop pracz, z wyglądu sympatyczny i ciepło kojarzony, zagraża naszej bioróżnorodności. Najbardziej ptakom, bo wyjada z ich gniazd i dziupli jaja i pisklęta, również młodym zającom, tzw. marczakom. Szop nie ma u nas żadnych wrogów naturalnych, nawet wilki nie są mu groźne, bo spryciarz umyka przed nimi na drzewa. Sprawnie się po nich wspina, potrafi też pływać i jest wszystkożerny. To sprawia, że rozmnaża się i rozprzestrzenia bez przeszkód. W Ameryce, z której pochodzi, jest głównym szkodnikiem na fermach drobiu, bo sprawnymi łapkami otwiera sobie klatki. W Niemczech wyjada jaja i pisklęta w koloniach kormorana i czapli siwej, gwałtownie je zmniejszając. Stołówkę znalazł sobie w parku narodowym „Ujście Warty”, w którym duże pieniądze są wydawane na koszenie traw, by ptaki siewkowate mogły zakładać w nich gniazda - charakteryzuje „słodziaka” prof. Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UZ.

Kwestia czasu

Gdzie pojawia się szop-bandyta, pozostałe zwierzęta mogą mieć kłopoty. W Lubuskiem na razie żyje w lasach, szczególnie na terenach położonych w rzecznych dolinach. Z gniazda porwie pisklę, w rzece złowi rybę, w trzcinach przetrwa na pokarmie roślinnym. - Gdy zorientuje się, że u nas też są drobiowe fermy, zaczną się następne kłopoty. A to tylko kwestia czasu - przewiduje biolog. I dodaje: - W przyrodzie na wytworzenie nowego gatunku potrzeba milionów lat, krocie wydajemy dziś na powstrzymanie spadku liczebności tych rodzimych gatunków, a może się tak kiedyś stać, że zostanie nam tylko sympatycznie wyglądający szop pracz, a pozostałe, zwłaszcza zagrożone gatunki wyginą.

Strachy na Lachy? Amerykańskiego ssaka do Europy dawno temu sprowadzili miłośnicy czapek z futra. Z Brandenburgii i Hesji, gdzie znajdują się wielkie skupiska tych zwierząt, szop siecią rzek i pojezierzy prze w głąb Polski poprzez zachodnie województwa, w tym lubuskie. Pierwsze osobniki odnotowano tu w latach 50. XX w. - Dziś myśliwi potwierdzają, że w nocy przez noktowizory obserwują skupiska całych rodzin na drzewach - mówi prof. Jerzak.

Grozi nam szoping?

Podobno. I nie mylić go z radosnym spędzaniem czasu na zakupach (shopping). W Europie dostrzeżono problem. I by przyhamować inwazję szopa, Unia Europejska wpisała go na listę gatunków inwazyjnych (podobnie jak Polska), jednocześnie wydając dyrektywę o kontroli jego liczebności.

- A to oznacza to, czego nikt głośno nie chce powiedzieć - konkluduje naukowiec.

Próbowano różnych metod - kastrowania i łapania zwierząt w dobrze zabezpieczone klatki. Na próżno, bo co - dajmy na to - robić z nimi w klatkach? Na niedawnym seminarium pn. „Szop pracz - gatunek inwazyjny”, które odbyło się na Uniwersytecie Zielonogórskim, gość z Poczdamu przyznał, że w Brandenburgii rocznie odstrzeliwuje się około 30 tys. szopów.

- I szczerze mówiąc, innej metody nie widzę. Jedyną organizacją, która w Polsce może kontrolować liczebność tego gatunku, jest PZŁ - mówi L. Jerzak. - Szkoda, że człowiek nie zostawił szopa w Ameryce, w jego naturalnym środowisku.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki