Szkoła zatrzyma muzyczne perełki

21 luty 2024
To już pewne. Od września utalentowana muzycznie młodzież przeniesie się do nowych sal lekcyjnych przy ul. Dzikiej. Kolejny krok: do zwolnionej kamienicy przy Chrobrego wprowadzą się seniorzy. Taki jest plan.

Drugi etap rozbudowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza powoli dobiega końca. - W segmencie edukacji artystycznej trwają prace wykończeniowe - mówi Honorata Górny, dyrektorka szkoły. I dodaje: - W klasach lekcyjnych ściany powoli nabierają kolorów, na sufitach pojawiają się lampy oraz elementy ustrojów akustycznych. Akustyka obiektu to zresztą jedna z istotniejszych kwestii wykończenia tego obiektu, który przecież ma spełniać wymagania dla szkoły muzycznej. Ważne jest też bezpieczeństwo uczniów.

Wkrótce w klasach pojawi się dębowy parkiet. Dobiega końca montaż armatury sanitarnej. A dookoła obiektu rozpoczęły się już prace nad zagospodarowaniem terenu. Powstają chodniki, ciągi piesze, oświetlenie oraz ogrodzenie terenu szkoły. - Pozostała jeszcze kwestia wyposażenia obiektu w niezbędny sprzęt oraz instrumenty muzyczne - dopowiada H. Górny. - Jedno jest pewne, jeszcze w tym roku zaplanowana jest przeprowadzka wszystkich uczniów, nauczycieli, administracji i obsługi do nowego obiektu. Uczniowie powitają 1 września w nowej szkole.

Obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia M. Karłowicza w Zielonej Górze znajduje się w dwóch zabytkowych kamienicach przy ul. Chrobrego 26 i al. Niepodległości 21. W takich warunkach nie sposób spełnić wszystkich wymagań stawianych m.in. przez straż pożarną i sanepid. Dzieci, co oczywiste, muszą przemieszać się z instrumentami między budynkami.

W nowym budynku edukacyjnym znajdą się sale do zajęć indywidualnych z gry na instrumentach, 12 klas fortepianu, 25 klas instrumentów smyczkowych, osiem klas perkusji, osiem klas zajęć ogólnomuzycznych, dwie klasy rytmiki z zapleczem sanitarnym i szatniowym z wydzielonymi salami do zajęć teoretycznych, pięć sal z teorii muzyki i dwie do prób kameralnych, jak również część administracyjno-biurowa z biblioteką. Obiekt zyska nowoczesną windę.

W nowo powołanym zespole szkół muzycznych uczniowie będą mogli łączyć kształcenie ogólnokształcące z muzycznym od poziomu podstawowego do matury. To świetna wiadomość, bo jest szansa, że nasze muzyczne perełki nie będą już wyjeżdżać z Zielonej Góry, aby kształcić się w większych ośrodkach np. Poznaniu i Wrocławiu.

Sala koncertowa (część kameralna i widowiskowa) jest już gotowa w stanie surowym. Trzeba ją jeszcze wyposażyć. Trzeci etap rozbudowy placówki mógłby się rozpocząć jeszcze w tym roku. Dyrekcja szkoły jest dobrej myśli, że uda się otrzymać rządowe dofinansowanie na dokończenie inwestycji.

Zielonogórska szkoła muzyczna z powodzeniem od 70 już lat kształci dzieci i młodzież.

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry

- Z przyjemnością patrzę, jak powstaje budynek szkoły muzycznej. Trzeba było podjąć kilka odważnych decyzji. Przekazaliśmy szkole budynek Domu Harcerza. Wcześniej placówkę przenieśliśmy na ul. Wyszyńskiego. Powstał nowoczesny obiekt otwarty we wrześniu 2018 r. Wygląda pięknie z zewnątrz i jest bardzo przyjazny wewnątrz. Korzysta z niego mnóstwo dzieci. Teraz kończy się budowa przy ul. Dzikiej, dzięki czemu zwolnią się budynki zajmowane do tej pory przez szkołę muzyczną. Trzeba je zagospodarować. Chciałbym, żeby w kamienicy przy ul. Chrobrego powstał Dom Kultury Seniora. Zadbaliśmy o dzieci i młodzież. Teraz czas na osoby starsze.

(rk)