Szkoła w Łężycy już teraz robi wrażenie

3 Kwiecień 2024
- Jestem mile zaskoczona placówką, która powstaje - mówiła Elżbieta Augustyniak. Podobnych głosów rodziców było więcej. W miniony wtorek mieli okazję zobaczyć, jak prezentuje się nowa szkoła.

Przewodnikiem po placu budowy był Marcin Płokita, dyrektor Zespołu Edukacyjnego nr 6 w Przylepie, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 26 z Oddziałami Integracyjnymi - w Łężycy. - Trwają prace remontowe w środku obiektu. Budynek pięknieje z dnia na dzień. Przygotowujemy się do przetargu na zakup wyposażenia. Nasza kadra już jest gotowa do pracy z klasami 1-3 i grupami przedszkolnymi - mówił M. Płokita.

Trwa nabór do placówki, maksymalnie może zmieścić się tu dziewięć oddziałów, miejsca starczy dla około 200 dzieci. Olena Grabska we wrześniu pośle do szkoły córkę Wiktorię. - Szkoła robi bardzo pozytywne wrażenie, czekam aż pojawią się meble. Myślałam, że jest w niej mało miejsca, a ma dużą przestrzeń - oceniła pani Olena.

- Jestem mile zaskoczona placówką, która powstaje - wtórowała jej Elżbieta Augustyniak. - Wbrew moim obawom dzieciaki będą mogły skorzystać z dużej sali gimnastycznej. Szkoła ma ciekawie rozmieszczone pomieszczenia - sale przedszkolne i szkolne, w planach są dwa place zabaw, w tym jeden na dachu.

Wykonawcą zadania jest zielonogórski oddział firmy Exalo Drilling, pochłonie około 20 mln zł. Projekt inwestycji przygotowała pracownia Arcus. - To cudowny obiekt - podsumowała Wioleta Hareźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie.

- Pogoda nam sprzyja, dlatego nie ma zagrożenia, że nie wyrobimy się w terminie - zapewniał Janusz Jankowski, prezes KTBS, który odpowiada za inwestycję. - Budynek zostanie oddany do użytku do końca sierpnia. Obecnie trwa tynkowanie wszystkich pomieszczeń, parter jest już gotowy. Wykonaliśmy instalację wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Na dniach zostaną wylane posadzki, przygotowujemy się do montażu ogrzewania podłogowego.

Nowa szkoła powstaje przy ul. Łężyca-Architektów. Przewidziano osobne wejścia do części przedszkolnej i szkolnej. Na parterze obiektu (przedszkole) znajdą się m.in. szafki dla maluchów, trzy sale dla 25 dzieci i dwójki opiekunów. Na piętrze ma działać szkoła - sześć klas I-III, sala komputerowa, biblioteka i świetlica. Obszar wspólny obiektu obejmie stołówkę z możliwością podziału na dwa pomieszczenia ścianą mobilną i salę gimnastyczną z zapleczem szatniowo-sanitarnym.

Przedszkolaki i uczniowie dostaną plac zabaw, parking dla rowerów i pierwsze w Zielonej Górze boisko na dachu. Nie zabraknie stołówki, sali informatycznej oraz salki sportowej. W planach są dwie windy.

Budowa nowej szkoły to konieczność, sołectwo Łężyca obecnie przypomina małe miasteczko - zameldowanych jest tu ponad trzy i pół tysiąca osób, a powstają kolejne bloki. Mieszkańcy prosili urzędników o szkołę na miejscu. - Brak szkoły był bolączką osiedla Czarkowo, cieszę się bardzo, że udało nam się rozwiązać ten problem. Rodzice, którzy zwiedzili szkołę, byli mocno zaskoczeni, jak duży jest to obiekt - podsumował wtorkowe oględziny prezydent Janusz Kubicki.

(rk)