Szkoła w domu bo pandemia!

28 Styczeń 2022
Nie wszystkie zielonogórskie dzieci wrócą po feriach do szkoły. I na pewno nie młodzież. Z powodu wielkiej liczby zachorowań ministerstwo ograniczyło naukę stacjonarną.

Klasy 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkie szkoły ponadpodstawowe – bez podziału terytorialnego i niezależnie od stopnia zalania województw piątą falą pandemii – od czwartku (27 bm.) przeszły na tryb nauki zdalnej. Tylko przedszkolaki pozostały w przedszkolach, a uczniowie zerówek i klas 1-4 w ławkach szkolnych. 

O decyzji resortu edukacji rodzice, ich dzieci i nauczyciele dowiedzieli się z jednodniowym wyprzedzeniem. Zapadła z powodu „analizy danych”, tj. od dawna zapowiadanego wzrostu zakażeń koronawirusem (ponad 53 tys. tylko w minioną środę), a przede wszystkim „gwałtownego wzrostu ognisk szkolnych oraz liczby osób objętych postępowaniem epidemiologicznym w tych ogniskach”, co - rzecz jasna – nie może dotyczyć lubuskich, w tym zielonogórskich szkół, które dziś mają ostatni dzień ferii zimowych.

- To jasne, że nauka zdalna jest tylko protezą, w której nauczyliśmy się chodzić. Od półtora roku jesteśmy gotowi na przechodzenie z nauki stacjonarnej na zdalną z dnia na dzień. Dla dyrektorów to już żadna sztuczka, przestawiają się jak z jazdy samochodem na gaz i benzynę – komentuje Jarosław Skorulski, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w zielonogórskim magistracie i wylicza: - Dziś (26 bm. – dop. el) 13 oddziałów przedszkolnych pozostaje w domach, to są pojedyncze oddziały i tylko w dwóch większych placówkach zajęcia zamknięte są w trzech grupach. Głównym ogniskiem zakażeń są dzieci, w jednym przypadku zajęcia zdalne są spowodowane zachorowaniem nauczycieli – relacjonuje szef miejskiej oświaty. W całej Zielonej Górze w minioną środę odnotowano 104 zakażenia.

Ograniczenie nauki stacjonarnej ma trwać do 27 lutego (w praktyce do 25 lutego – piątek).

- Nie zakładamy, że będzie to trwało dłużej – mówi szef resortu edukacji i nauki.

Na zimne dmucha też Uniwersytet Zielonogórski, który decyzję o realizacji zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych podjął wcześniej. Zielonogórscy studenci w domach uczą się już od 20 bm. i stan ten ma trwać do zakończenia semestru zimowego, obejmując zdalną, zimową sesję egzaminacyjną.  

(el)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki