Szczepionka - wytrych dla zamkniętych szkół

12 luty 2021
Pierwszy transport szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca, 120 tysięcy dawek, trafił do Polski w sobotę, 6 lutego. Dziś (piątek, 12 lutego) zostaną nią zaszczepieni pierwsi nauczyciele.

To trzecia szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, a więc i w Polsce, po preparatach firm BioNTech/Pfizer i Moderna. Nieco mniej efektywna w stosunku do poprzedniczek (ale chroni w stu procentach przed ciężkim przebiegiem choroby) i jak donoszą zagraniczne media, być może nieskuteczna w przypadku niektórych mutacji koronawirusa (np. z RPA). Z uwagi na zakres badań klinicznych, preparatem AstraZeneca w Polsce zostaną zaszczepione tylko osoby poniżej 60. roku życia. W pierwszej kolejności głównie opiekunowie w żłobkach, nauczyciele przedszkolni, klas I-III czy praktycznej nauki zawodu, na których ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba. I to z ich obawami mierzył się rząd. – Preparat jest najwyższej jakości, spełnia wszystkie parametry bezpieczeństwa – uspakajał nauczycieli minister zdrowia Adam Niedzielski, a prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, przekładał „z polskiego na nasze”: - AstraZeneca to dobre bmw.

Podziałało?

 

Koronny argument

 

- U nas chęć zaszczepienia praktycznie wyrazili wszyscy, ponad 60 osób, bo nawet pracownicy administracji i obsługi, choć teraz jeszcze zaszczepić się nie mogą – śmieje się Kinga Krutulska, dyrektorka zielonogórskiego Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”. Lista chętnych czekała od piątku, więc placówka zgłosiła swoich 24 nauczycieli w poniedziałek, zaraz po uruchomieniu specjalnej zakładki w Systemie Informacji Oświatowej. Następnego dnia otrzymała ze szpitala informację o terminie szczepień: piątek, 12 lutego, godz. 12.00-13.00.

- Radość była ogromna, wszyscy pytali: to już, to już naprawdę?! I trudno się nauczycielom dziwić, bo choć stosujemy wszystkie środki ostrożności, to jednak od 18 maja pracujemy z dziećmi właściwie bez przerwy: w wakacje, we wrześniu, w ferie i teraz – opowiada nieustraszona dyrektorka. – Od rodziny, która mieszka w Wielkiej Brytanii wiem, że tam wszyscy są szczepieni AstraZenecą, królowa Elżbieta II też - wyjaśnia.

 

Miarka do miarki

 

Polscy nauczyciele będą szczepieni z mniejszą estymą, w szpitalach węzłowych. W Lubuskiem jest ich kilkanaście, w Zielonej Górze dwa – Poliklinika i Szpital Uniwersytecki. Ten drugi zamówił w tygodniu 100 dawek brytyjsko-szwedzkiej szczepionki i tą pierwszą partią zaszczepi dziś, 12 bm., m.in. nauczycieli z zielonogórskiej Nibylandii.

- W naszym przedszkolu jest tylko trzech nauczycieli i dwóch chce się zaszczepić. A panie z kadry pomocniczej wszystkie – informuje Danuta Konatkiewicz, dyrektorka maleńkiej placówki.

Jednak miarka do miarki i wyzwanie przed szpitalem stoi coraz większe.

- Dodatkowe szczepienia są dla nas ogromnym obciążeniem pod względem kadrowym, bo pracownicy już przekierowani są do szpitala tymczasowego i do dwóch punktów szczepień, które mają coraz więcej pracy – stwierdza Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala, którego podstawową misją jest leczenie. W tej kwestii podobno nic się nie zmieniło. - Mamy już trzy grupy do szczepień: medycy, seniorzy i nauczyciele, do tego trzy różne szczepionki, szczepimy też drugą dawką. 200-300 szczepień dziennie. Grafiki robią się coraz bardziej skomplikowane. A proponowano nam jeszcze szczepienia wyjazdowe! To oznaczałoby zaangażowanie kolejnej pielęgniarki, kolejnego lekarza i kierowcy… – mówi rzeczniczka.

W środowe przedpołudnie na liście przekazanej szpitalowi widniało kilkaset nazwisk nauczycieli, nawet tych z Nowogrodu Bobrzańskiego, a zapisy jeszcze trwały.

- Pomyślałam sobie, że Poliklinika może być mniej obciążona i tam zapisałam nas na szczepienie – mówi Monika Świątkowska, dyrektorka Zespołu Edukacyjnego nr 10. Tu, podobnie jak np. w ZE nr 6 w zielonogórskim Przylepie, w którym na szczepienie zapisało się 35 nauczycieli, logopedów i psychologów, zainteresowanie szczepieniami było duże. – To jakieś 80 procent naszej kadry – mówi dyrektor Przemysław Grabiec.

- Choć organ prowadzący nie ma dostępu do informacji o szczepieniach nauczycieli, wiem że różnie bywa z tymi zapisami w szkołach – kwituje jednak Jarosław Skorulski, szef zielonogórskiej oświaty.

Luz na próbę

 

Celem przesunięcia nauczycieli o dwa oczka wyżej w kolejce do szczepień przeciw COVID-19 jest – jak twierdzą przedstawiciele rządu - otwarcie szkół i zapewnienie im bezpieczeństwa. Kiedy? Oby w lepszym momencie, bo na razie mamy na odwrót. W minioną środę ogłoszono, że ze względu na ognisko zakażeń koronawirusem, do 18 lutego na cztery spusty zamknięty zostaje jeden z dwóch budynków szkolnych zielonogórskiego ZE nr 9, a uczniowie przeszli na zdalny tryb nauczania.

Środa, 10 lutego - to w ogóle nie był dobry dzień. Koronawirusem zaraziło się prawie 7 tysięcy  Polaków - najwięcej od 21 stycznia, a 360 kolejnych zmarło. W Lubuskiem nie lepiej: zdiagnozowano 258 nowych zarażonych – najwięcej od 14 stycznia. Czwartek nie przyniósł lepszych wieści.

- W marcu czeka nas jeszcze większy wzrost. To efekt posłania dzieci do szkół i rozluźnienia dyscypliny społecznej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, analizując badania naukowców Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW. Tymczasem dziś (piątek), na próbę i dwa tygodnie, rząd otworzył stoki, boiska, hotele, baseny, teatry, filharmonie i kina… - To absurdalna propozycja – stwierdziły te ostatnie. I filmu w Cinema City nadal nie obejrzymy.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki