Szczepić wszędzie, byle dużo więcej

9 Kwiecień 2021
Na szczepionki przeciw COVID-19, które w milionach mają trafiać do Polski, w Zielonej Górze czeka w gotowości samorządowy punkt szczepień, zorganizowany przez miasto w hali lekkoatletycznej przy ul. Sulechowskiej. Od kilku dni większe możliwości ma też punkt szczepień przy ul. Boh. Westerplatte. W namiocie.

Tuż przed Wielkanocą, gdy trzecia fala pandemii zbierała w kraju coraz większe żniwo, na placu przed zielonogórskim Centrum Biznesu stanął namiot… 300 mkw. wysoko pokryte białą płachtą. - Po świętach do Polski dotrze dużo szczepionek, będziemy tu szczepić niemal codziennie - zapowiadał wtedy Robert Górski, który wraz z Danielem Raduszewskim, również lekarzem pogotowia ratunkowego, w poświąteczny wtorek przy Boh. Westerplatte 23 uruchomili jedyny polowy punkt szczepień w Zielonej Górze.

- Szczepimy zgodnie z harmonogramem. O porządek dbają strażnicy miejscy, których potem zastąpią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Szczepienia przebiegają sprawnie i bezpiecznie - zapewnia Górski.

Pod dachem z tkaniny krzesła rozstawione są jak należy, w dużej odległości, więc osoby 60 plus i inne, które przyszły na umówione szczepienie, trzymają dystans. Jedno ramię wystawione do szczepienia po chwili zastępuje następne. Górski i Raduszewski mają doświadczenie, w swoim punkcie w Centrum Biznesu szczepili już osoby z grupy „zero”, seniorów, przedstawicieli służb mundurowych, nauczycieli w salach gimnastycznych.

W ten sam poświąteczny wtorek w lubuskich szpitalach leży już ponad 1,1 tys. chorych na COVID-19, 121 osób walczy o życie pod respiratorem. A minister zdrowia Adam Niedzielski raportuje: - Ubiegłotygodniowa fala właśnie przechodzi przez szpitale. Teraz mamy spadek zakażeń związany z Wielkanocą, ale skutek świątecznej mobilności Polaków może nadejść w przyszłym tygodniu.

- Jedyną drogą powrotu do normalności są szczepionki - kwituje Górski.

Przyspieszamy, ale…

W najbliższych dwóch tygodniach do kraju ma trafić ponad 2 mln dawek, a do końca kwietnia nawet 7 mln - więcej aniżeli w całym pierwszym kwartale - w tym jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson. Do końca pierwszego kwartału Polska spodziewa się około 14 mln szczepionek. O problemach z ich dostępnością będziemy mogli niebawem zapomnieć, większym wyzwaniem jest teraz przyspieszenie szczepień. 6,5 tys. punktów szczepień przeciw COVID-19 w kraju czy 24 punkty w Zielonej Górze, może nie podołać zwielokrotnionemu zadaniu. Aby więc nie stały się teraz mimowolnym hamulcowym zapowiadanego przyspieszenia, obok dotychczasowych punktów szczepień, funkcjonujących w szpitalach czy przychodniach POZ, w każdym powiecie i w mieście na prawach powiatu powstać ma co najmniej jeden dodatkowy, duży punkt szczepień prowadzony przez samorząd, powołany w oparciu o już istniejący podmiot medyczny i utworzony w porozumieniu z wojewodą. Może działać nawet w remizie strażackiej. Albo w szkole, w domu kultury, hali sportowej, namiocie postawionym w dostępnym miejscu i w sąsiedztwie parkingów, nawet w punkcie drive thru dla zmotoryzowanych… byle, gdy nadejdą oczekiwane transporty szczepionek, mógł szczepić dużo i szybko. - Większość tych punktów ruszy w kwietniu - zapowiada rząd.

- My już jesteśmy gotowi. Prezydent Zielonej Góry zadeklarował dwa punkty szczepień masowych - mówi Mirosław Szwed, pełnomocnik prezydenta Zielonej Góry ds. punktów szczepień masowych.

W hali i w namiocie

- Jeden przygotowaliśmy w hali lekkoatletycznej przy ul Sulechowskiej z przepustowością 1000-1500 szczepień dziennie, w którym podmiotem szczepiącym byłby Aldemed, a drugi to funkcjonujący już punkt przy ul. Boh. Westerplatte 23 prywatnej praktyki lekarskiej Roberta Górskiego i Daniela Raduszewskiego, z przepustowością około 400 szczepień dziennie - informuje M. Szwed. - Nowy punkt przy Sulechowskiej możemy uruchomić w każdej chwili, oba później przeszłyby płynnie do szczepień masowych. Jednak nie mamy jeszcze zgody wojewody na uruchomienie tego procesu, bo według harmonogramu i dokumentu, który otrzymaliśmy z kancelarii premiera, początek szczepień masowych wyznaczony został na 19 kwietnia. Oczywiście, gdy punkty rozpoczną szczepienia masowe, miasto ogłosi to na swojej stronie internetowej i w mediach. Zorganizuje też dodatkową komunikację autobusową do hali lekkoatletycznej, by wszystkim chętnym ułatwić szczepienie - zapowiada.

Dziś nadal w całym kraju trwa rejestracja na szczepienie wszystkich chętnych powyżej 60. roku życia, którzy - jak deklaruje rząd - zostaną zaszczepieni w kwietniu. Szczepienia masowe przeciw COVID-19, którym początek mają dać uruchamiane w poniedziałek, 12 kwietnia, zapisy na szczepienia kolejno roczników 1962-1973, to definitywne pożegnanie II i III etapu Narodowego Programu Szczepień, które rząd ogłosił w przedostatnim dniu marca.

 

Tymczasem…

U progu powszechnych szczepień w różnych regionach Polski zaszczepione jest od 15 do 19 proc. populacji. W Lubuskiem 17 proc., ale już w samej Zielonej Górze około 20 proc. (dane na 6 bm.). Choć zwykle sprawy mają się lepiej, to w święta w całym województwie zaszczepiły się tylko dwie osoby, ani jedna w Zielonej Górze. To wszystko za mało, by wysoką falę pandemii zdusić szczepieniami…

Tymczasem więc, w związku z trudną sytuacją na szpitalnych oddziałach covidowych, minister zdrowia przedłuża obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia.

(el)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki