Świętujmy razem niepodległość!

7 Listopad 2014
Wtorek, 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości. Jak wyrazić w tym dniu swój patriotyzm? Są setki sposobów! A wszystkie odświętne, uroczyste, ale i... radosne! Wybór mamy ogromny: msza, apel, marsz, śpiewy i spektakle, kawiarenka pod chmurką, rajd rowerowy. Świętujmy!

RECITAL FORTEPIANOWY I KONCERT SYMFONICZNY
ZIELONA GÓRA

Filharmonia Zielonogórska ma dla melomanów dwie świąteczne propozycje. Już w piątek, 7 listopada – recital fortepianowy muzyki polskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Początek o 19.00, sala kameralna. Na fortepianie zagra Zbigniew Raubo, w programie utwory Chopina i Szymanowskiego.
Z kolei w poniedziałek, 10 listopada, o 19.00, w Sali MCM – koncert symfoniczny muzyki polskiej „Przyszłość zaczyna się dziś. Wolność daje nam siłę tworzenia” (pod patronatem marszałek województwa Elżbiety Polak). Zagra Orkiestra Symfoniczna FZ pod batutą Czesława Grabowskiego, na fortepianie Paweł Wakarecy. W programie utwory Chopina i muzyka filmowa Kilara.
Informacja tel. 68 328 60 63.

OJCZYZNO MA
ZIELONA GÓRA

W piątek, 7 listopada, w Muzeum Ziemi Lubuskiej, odbędzie się finał konkursu wiedzy patriotycznej pt. Ojczyzno Ma. Organizuje go diecezjalna Akcja Katolicka. W tegorocznej edycji biorą udział uczniowie szkół gimnazjalnych. Test półfinałowy rozpocznie się o 10.00, wyłoni finałową dziesiątkę uczniów. O 12.00 zaplanowano finał, na który organizatorzy zapraszają szerszą publiczność. Konkurs pod patronatem biskupa Stefana Regmunta oraz wojewody Jerzego Ostroucha.

SPEKTAKL
 RACULA
Uroczystości odbędą się w Raculi nieco wcześniej, bo już w niedzielę, 9 listopada. O 16.00, w świetlicy wiejskiej, rozpocznie się montaż muzyczno-słowny. Wystąpi Małgorzata Wower oraz zespół Nasza Łężyca. Po uroczystościach przewidziano poczęstunek, ma być kawa, herbata i ciasto. Zaprasza Stowarzyszenie na rzecz Promocji Wsi Racula.

NAKRĘĆ SIĘ NA HISTORIĘ
ZIELONA GÓRA

Na grę miejską pt. Nakręć się na historię, zaprasza – przede wszystkim młodzież - wojewoda Jerzy Ostrouch. Uczestnicy spotykają się 11 listopada, o 9.00 przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych. Zasady gry są niespodzianką. Wiadomo za to, jakie są nagrody – vouchery do Cinema City na dowolny seans. Zakończenie gry przewidziano ok. 11.00, przy kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Będzie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Katolickich i Gimnazjum nr 1 oraz ciepły poczęstunek. Harcerze ZHR złożą kwiaty pod Pomnikiem Braci Harcerskiej ZHR, Pomnikiem Żołnierzy Górników, Pomnikiem „Solidarności”.

MIEJSKIE UROCZYSTOŚCI
ZIELONA GÓRA

Na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zaprasza prezydent Janusz Kubicki. Rozpoczną się one o 11.00, mszą w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. O 11.50 zaplanowano przemarsz kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz wszystkich uczestników uroczystości na pl. Bohaterów. O 12.00 rozpocznie się zgromadzenie mieszkańców, będzie uroczyste podniesienie flagi i odegranie hymnu, program poetycko-muzyczny pt. Wolność i Niepodległość w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, apel pamięci, złożenie kwiatów. Później świętujący będą mogli przejść się do Kawiarni „Niepodległość”.

KAWIARNIA „NIEPODLEGŁOŚĆ”
ZIELONA GÓRA

Na skrzyżowaniu ul. Kupieckiej i al. Niepodległości (koło teatru) w godz. 13.00-16.00 funkcjonować będzie Kawiarnia „Niepodległość”. Marszałek Elżbieta Polak zaprasza tu mieszkańców po uroczystościach miejskich, które odbędą się wcześniej na pl. Bohaterów.
Namiot o wymiarach 5m na 10m zaaranżowany zostanie na kawiarnię, w której będzie można napić się kawy, herbaty, ale przede wszystkim poczuć patriotyczny klimat. Zabrzmią patriotyczne i wojskowe pieśni (chętni do wspólnego śpiewania dostaną teksty piosenek i drobne upominki). Animatorki poprowadzą dla dzieci zajęcia z tworzenia kotylionów, pinów oraz przypinek patriotycznych, będzie kącik z grami planszowymi o tematyce historycznej. Każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkową fotografię. Pojawi się grupa rekonstrukcyjna, a żołnierze z jednostki w Czerwieńsku prezentować będą umundurowanie oraz uzbrojenie używane we współczesnej armii.

ROWEROWA NIEPODLEGŁA
ZIELONA GÓRA-DRZONÓW

Lubuskie Muzeum Wojskowe oraz Stowarzyszenie Rowerem Do Przodu organizują drugą edycję rajdu Rowerowa Niepodległa - z Zielonej Góry do Drzonowa. Start rajdu 11 listopada o 11.11. z pl. Bohaterów. Rowerzyści przejadą ulicami miasta, a następnie przez Wilkanowo, Słone, Buchałów i Drzonów. Kolumnę poprowadzi transporter opancerzony BTR-152! Mile widziane biało-czerwone akcenty ubioru. Tego dnia muzeum czynne będzie od 10.00 do 16.00, wstęp bezpłatny. Na ekspozycji „Żołnierz polski 1914-1945 znajdą się pamiątki, zdjęcia, elementy wyposażenia i umundurowania wojskowego z okresu I wojny światowej oraz II Rzeczpospolitej. Najmłodszym czas w muzeum umilą konkursy historyczne.

Ok. 13.00 odbędzie się widowisko historyczne. - Wspólnie z uczniami klasy wojskowej Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku odtworzymy sceny przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Polski oraz wręczenie mu buławy jako symbolu władzy wojskowej. Tło historyczne, ówczesne umundurowanie i uzbrojenie omówi dr Włodzimierz Kwaśniewicz – zapowiadają organizatorzy.
Po widowisku czas umilą historyczne pieśni, wojskowa grochówka oraz przejażdżki transporterem opancerzonym BTR-152.

MARSZ DLA NIEPODLEGŁEJ
ZIELONA GÓRA

- To będzie radosne, rodzinne święto. Można przyjść z flagami i balonikami. Rozdamy śpiewniki z patriotycznymi pieśniami – poseł PiS Jerzy Materna zachęca Lubuszan do wzięcia udziału w pierwszym zielonogórskim marszu niepodległości. - Chcemy umożliwić Lubuszanom radosne przeżycie Narodowego Święta Niepodległości – tłumaczy Zbigniew Kościk, radny sejmiku z PiS. Marsz dla Niepodległej wyruszy 11 listopada, o 13.30, z placu Powstańców Wielkopolskich. Trasa o długości prawie 2 km będzie wiodła przez: Boh. Westerplatte, Chrobrego, pl. Piłsudskiego do pomnika Żołnierzy Wyklętych. Główni organizatorzy: J. Materna i Z. Kościk zapewniają o ponadpartyjnym charakterze marszu. Więcej.

PIEŚNI NIEPODLEGŁEJ
STARY KISIELIN

Spektakl słowno-muzyczny o roli kobiet w walce o odzyskanie niepodległości - to propozycja przygotowana, na 11 listopada, przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kisielina, ks. Andrzeja Brenka i radnego gminy Mariusza Rosika. Początek o 11.30 w kościele w Starym Kisielinie. Wystąpi Teatr Rozrywki Trójkąt: Beata Beling, Artur Beling, Ludwik Schiller.

SPOTKANIE Z POLSKĄ
ZAWADA

Na wieczornicę ze śpiewem i historią w tle pt. Spotkanie z Polską – zaprasza, 11 listopada, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Zawady i Krępy oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie. Początek o 17.00, miejsce – sala wiejska. W programie: wspólne śpiewanie, zabawy i konkursy, miłe i refleksyjne spędzenie czasu.

(dsp, pm)