Święto kultury i języka francuskiego

7 Kwiecień 2023
Za nami XXVI edycja Międzynarodowych Dni Frankofonii w Zielonej Górze. Organizatorem wydarzenia była Pracownia Romanistyki Instytutu Neofilologii UZ.

Journée internationale de la Francophonie - czyli Międzynarodowy Dzień Frankofonii jest świętem obchodzonym corocznie głównie we Francji i w krajach francuskojęzycznych, by upamiętnić powstanie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF) w 1967 roku. Z tej okazji organizowane są wykłady i zajęcia, które mają uczcić kulturę francuskojęzyczną.

Obecny od początku

Wydarzenie otworzyła dziekan Wydziału Humanistycznego, dr hab. Małgorzata Łuczyk, prof. UZ. - Język francuski jest obecny w wielu instytucjach międzynarodowych, trzecim językiem najchętniej studiowanym w skali globu, urzędowym i powszechnie używanym w 54 krajach przez niemal 230 milionów ludzi na Ziemi. Na naszej uczelni język francuski jest obecny od początku jej istnienia. Początkowo w ramach nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, później w Wyższej Szkole Pedagogicznej i od 2001 roku na Uniwersytecie Zielonogórskim - tłumaczyła prof. M. Łuczyk. I dodała: - Edukacja językowa jest wyjątkowo ważna we współczesnym świecie, w którym zatarciu ulegają nie tylko granice między państwami, ale również te występujące między ludźmi i umożliwiające im funkcjonowanie w różnych społecznościach, miejscach globu czy różnych środowiskach pracy. Dbałość o nauczanie języków obcych i upowszechnianie wiedzy dotyczącej różnorodności kulturowej są niezwykle ważne. Międzynarodowe Dni Frankofonii na Uniwersytecie Zielonogórskim służą właśnie tym celom - promocji języka, zwyczajów i kultury francuskiej, za co pragnę serdecznie podziękować pracownikom i studentom.

W ramach wydarzenia odbyły się wykłady i prezentacje w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej: „Piękna Polka w literaturze francuskiej. Z dziejów stereotypu.” prof. dra hab. Wiesława Malinowskiego; „Na skrzyżowaniu kultur: elementy francuskie w języku angielskim” dr Małgorzaty Karczewskiej; „Prowansja, między morzem a lądem. Na skrzyżowaniu dzieł Bonnarda, Cézanne’a i Pankiewicza” Tamary Radovanovic; „Wielkie bogactwa małej Alzacji” mgra Witolda Jacka Kędziory.

Studenci filologii francuskiej z drugim językiem romańskim wzięli udział w warsztatach tłumaczeniowych przygotowanych przez dr Paulinę Borowczyk i dr Lilianę Kozar. Dla studentów UZ został zorganizowany również konkurs wiedzy o języku i kulturze francuskiej i frankofońskiej autorstwa dr Karoliny Kaczmarek.

Minisłownik galicyzmów

W ramach XXVI edycji Międzynarodowych Dni Frankofonii przeprowadzono konkurs „Francuski nie taki obcy”, którego pomysłodawczynią i organizatorką była dr L. Kozar. Konkurs był adresowany do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z województwa lubuskiego i ościennych. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu minisłownika galicyzmów, czyli słów i wyrażeń zapożyczonych z języka francuskiego funkcjonujących w języku polskim. Na konkurs wpłynęły 32 prace wykonane w zespołach dwuosobowych i indywidualnych, łącznie 50 uczniów z pięciu szkół podstawowych: Zespołu Edukacyjnego nr 1 z Zielonej Góry, Zespołu Edukacyjnego nr 10 z Zielonej Góry, Szkoły Podstawowej z Niedoradza, Szkoły Podstawowej z Gronowa i Szkoły Podstawowej z Lubanic. Komisja konkursowa nagrodziła pięć prac, które można obejrzeć na fanpage’u Romaniści UZ. Nagrody w konkursach ufundował Instytut Neofilologii UZ, Parlament Studencki UZ oraz Wydawnictwo NOWELA.

Katarzyna Doszczak

Biuro Prasowe UZ