Świetnie bawili się studenci i absolwenci!

17 Czerwiec 2022
50. Bachanalia studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyły się w dniach 6-11 czerwca na terenie obydwu kampusów UZ. Tegoroczna edycja minęła pod hasłem „Łączymy pokolenia”.

Obchody tegorocznych Dni Kultury Studenckiej miały nieco inny przebieg niż znane nam edycje. Zabrakło w programie np. Parady Bachanaliowej i otwarcia na deptaku. Niemniej nie przeszkodziło to studentom UZ rozpocząć, 6 czerwca, zielonogórskich juwenaliów Wielkim Grillowaniem na łączce w kampusie B. Na wielkim pikniku można było posłuchać muzyki, obejrzeć Bachanaliowy Gigantoball przeprowadzony przez Uniwersytecką Ligę Piwerka. Pokaz futbolu amerykańskiego zrealizowała Wataha Zielona Góra, był także szybowiec z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej i stoisko studentów pedagogiki Koła Animacja UZ. Gościem honorowym imprezy był najprawdziwszy Bachus, który przekazał studentom... wielki klucz do odkręcania śrub. We wtorek jednym z głównych wydarzeń były Zmagania Akademików przygotowane przez AEGEE, również w kampusie B.

Tydzień Bachanaliowy to codzienne imprezy sportowe, które corocznie koordynuje AZS UZ. Wśród zmagań wymienić trzeba Wielkie Derby w piłce nożnej akademickich reprezentacji Gorzowa i Zielonej Góry, Bachanaliowe warsztaty brydżowe, czy efektowny „Rajd rowerowy - kręcimy 50 km na 50 Bachanalia UZ” na trasie Zielona Góra - Sulechów - Zielona Góra.

Piątek 10 czerwca i sobota 11 czerwca to koncerty na scenie zlokalizowanej przy budynku głównym, przy al. Wojska Polskiego. Gwiazdami byli wykonawcy: PRO8L3M, Igo, DJ Soina, Nasty P, Baru Rajza oraz Sweet Monday, OKI, Łydka Grubasa, Agnieszka Chylińska. Uczestnicy mogli skorzystać z oferty foodtrucków, które były strefą gastronomiczną.

Stowarzyszenie UZeciak, współorganizator imprez, zaprosiło w drugim dniu koncertów Bachanaliowych, 11 czerwca, przedstawicieli absolwentów - organizatorów zielonogórskich juwenaliów z każdej dekady, począwszy od 1965 roku. Na wspólne spotkanie w klubie WySPa przybyło ponad 60 osób z obu ówczesnych uczelni WSI i WSP, które czynnie organizowały Bachanalia od pierwszej edycji, poprzez dekady lat 70., 80., 90. Z tej okazji w klubie można było zobaczyć miniwystawę pamiątek Bachanaliowych, głównie plakatów z lat 70., 80. i ostatnich, najstarszych koszulek z edycji 1974 i 1975, informatorów.

Korzystając z okazji wizyty zacnych gości, zainaugurowano działalność - przy klubie WySPa - „Klubu Absolwentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Politechniki Zielonogórskiej, Uniwersytetu Zielonogórskiego”. W finale koncertu Agnieszki Chylińskiej, organizatorzy tegorocznej edycji, wraz z absolwentami i przedstawicielami władz UZ uczcili 50-tkę Bachanaliów symbolicznym tortem.

Warte uwagi jest, że w przygotowaniach organizacyjnych do imprez 50. Bachanaliów i w trakcie ich trwania, czynny udział brali absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego z minionych 13 lat. Niekiedy przybywając w tym celu spoza woj. lubuskiego! Świadczy to o coraz większym przywiązaniu osób tu studiujących do naszej 20-letniej uczelni.

Tegoroczne Bachanalia, mimo zmiany lokalizacji głównych imprez na kampus B, zgromadziły poza blisko 5 tysiącami widzów każdego dnia, przedstawicieli wszystkich pokoleń organizatorów Bachanaliów z minionych 57 lat.

Marek Herejczak

Stowarzyszenie UZeciak

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki