Światła na rondzie PCK są potrzebne

18 Październik 2013
- Po to przebudowaliśmy rondo PCK, żeby mogło tutaj bezpieczniej przejechać więcej samochodów. To przecież najbardziej kolizyjne skrzyżowanie w Zielonej Górze – mówi Paweł Urbański.

- Wszyscy już się tym interesują. To ile jest tych sygnalizatorów na rondzie PCK?
Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami: - Tyle, ile trzeba! Nigdy tego dokładnie nie liczyłem. Bardziej mnie interesowało, jak zorganizować sygnalizację świetlną, by było bezpieczniej. Tymczasem dyskutujemy nad czymś, co jeszcze nie działa.

- Jednak wkrótce zacznie działać. Nic dziwnego, że kierowcy patrzą na gąszcz świateł.
- Ja to rozumiem. Tylko trzeba pamiętać, że rondo PCK przebudowujemy nie tylko po to, żeby droga była gładka. Chcemy zwiększyć jego przepustowość i przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo. Przecież to było najbardziej kolizyjne skrzyżowanie w Zielonej Górze.

- Zielonogórzanie jednak się zastanawiają, czy, po prostu, nie można tutaj zrobić zwykłego ronda. Jak przy kościele św. Ducha. Świateł tam nie ma a jeździ się dobrze.
- Tych rond nie można porównać. Wie pan, ile samochodów przejeżdża codziennie przez rondo PCK?

- Nie mam zielonego pojęcia. Dużo!
- Bardzo dużo. Mierzyliśmy. Pomiędzy godz. 7.00 a 19.00, czyli w przeciągu 12 godzin, przejeżdża tędy 46-48 tys. pojazdów. Kilka razy więcej niż przez rondo przy kościele św. Ducha. W dodatku tam nie ma blisko ważnych skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. A w pobliżu ronda PCK jest skrzyżowanie ul. Dąbrówki z Łużycką. Natychmiast powstałby gigantyczny korek. Ruch nie miałby się jak rozładować.

- Wróćmy do sygnalizatorów. Jest ich 60. Strasznie dużo.
- Wszystkie są potrzebne. Po pierwsze, rozbudowaliśmy liczbę pasów, po drugie, sygnalizacja jest dwufazowa.

- Czyli?
- Mamy osobną sygnalizację przy wjeździe na rondo i osobną na zjeździe. Nadzorujące ruchem sterowniki są sprzężone z kamerami i będą się dopasowywać do natężenia ruchu. Mówiąc w dużym uproszczeniu, do tej pory dochodziło do wielu kolizji, bo osobom znajdującym się na rondzie wydawało się, że mają pierwszeństwo. Nie uwzględniały sygnalizacji świetlnej i skręcając, wjeżdżały pod samochody jadące na wprost. I kraksa gotowa. Teraz „porządku” będą pilnować sygnalizatory. Oczywiście, kierowcy będą musieli się przystosować do nowych rozwiązań.

- Nie lubię się przystosowywać do nowych rozwiązań…
- Dzięki temu, po pierwsze, będzie bezpieczniej, a po drugie, zwiększy się przepustowość skrzyżowania. Oceniamy, że o ok. 20 proc. To dużo. Przed podjęciem decyzji o tym, jak przebudujemy rondo, zrobiliśmy badania. Są specjalistyczne programy pozwalające przeprowadzić dynamiczną symulację. Dzięki nim można prognozować zachowanie samochodów. Gdzie i kiedy kolejka pojazdów się wydłuży i kiedy zmaleje. Dlatego wprowadziliśmy nowe rozwiązania.

- Czyli?
- Dodatkowe prawoskręty we wszystkich czterech kierunkach. W każdym kierunku mamy dwa pasy wylotowe i trzy pasy wlotowe. Na pierścieniu wewnętrznym ronda będzie można jechać tylko w lewo. To zwiększy bezpieczeństwo. Sprawdzamy jeszcze, czy jest tu wystarczająco jasno. Być może trzeba będzie trochę zmodyfikować oświetlenie.

- Na koniec najtrudniejsze pytanie – kiedy rondo będzie oddane do użytku.
- Roboty mają się ku końcowi. Nie chciałbym jednak nic obiecywać. Mam nadzieję, że wkrótce. Wykonawca miał skończyć 30 września. Od tego momentu naliczamy kary.

- Dziękuję.
Tomasz Czyżniewski

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki