Światła na piewców folkloru

20 Październik 2023
Tych państwa nikomu nie trzeba przedstawiać, są wizytówką regionu. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca skończył 70 lat. W jego szeregach występowało kilka pokoleń zielonogórzan.

Początki Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa sięgają roku 1953, kiedy to grupa entuzjastów śpiewu i tańca postanowiła założyć zespół artystyczny - w Nowej Soli przy Spółdzielni Rzemieślniczej. Tak rozpoczęła się 70-letnia historia zespołu, który aktualnie działa przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Z okazji okrągłego jubileuszu w Lubuskim Teatrze odbyła się uroczysta gala. Członkowie zespołu zostali uhonorowani złotymi medalami przez prezydenta Janusza Kubickiego. Do ich rąk trafił również czek opiewający na kwotę 70 tys. zł.

Złotym medalem za zasługi dla miasta została wyróżniona Joanna Sobczyk, która z zespołem jest związana od 1988 roku. Występowała na prestiżowych imprezach w kraju, reprezentowała Polskę, polski folklor oraz województwo lubuskie w kilkunastu krajach świata podczas wielu międzynarodowych festiwali folkloru oraz na innych gościnnych występach.

- Działalność zespołu to nie tylko festiwale, koncerty i wyjazdy, ale ciężka codzienna praca i wielogodzinne próby. Jestem pod wrażeniem konsekwencji, z jaką realizują państwo swoje pasje i życzę, by nadal dostarczali państwo publiczności mnóstwa wrażeń, zarówno podczas występów w Zielonej Górze, jak i na arenie międzynarodowej - gratulował nagrodzonym prezydent Kubicki.

(ah)