Baw się i ratuj półwiecznego „dziadka”

24 Czerwiec 2022
Strażacy ochotnicy organizują zbiórkę na renowację „dziadka”. - To legendarny wóz, który na służbie jest od pół wieku - tłumaczy Jan Rusak, komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej. Pomóż staruszkowi, weź w sobotę udział w strażackim pikniku!

Każdy kto chce zobaczyć „dziadka” z bliska oraz strażaków ochotników w akcji, powinien w sobotę wziąć udział w pikniku w Suchej. - Liczymy na pomoc mieszkańców, w zamian oferujemy moc atrakcji związanych z pożarnictwem - mówi Małgorzata Żyła, prezeska OSP Sucha. - W programie pokazy młodzieżowej drużyny strażackiej, symulacja akcji, konkursy, zabawy i licytacje - wylicza Gabriela Grzegórzko, opiekunka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Kim jest główny bohater sobotniego pikniku? Na służbie jest od pół wieku, strażacy ochotnicy z Suchej mówią na niego „dziadek”. Z taśmy produkcyjnej zjechał w 1972 roku. Do OSP w Suchej trafił w 1999 roku. - Jest sprawny, trochę zardzewiały, służy nam wiernie, ale potrzebujemy nowego wozu - tłumaczy Jan Rusak, komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej.

- Nasi przyjaciele z innych jednostek często żartują z „dziadka” gdy spotykamy się na akcjach. Nic dziwnego - w końcu wszystkie zielonogórskie jednostki mają nowe auta - dodaje Paweł Wysocki, strażak ochotnik.

Po wielu staraniach ochotników i dzięki pomocy finansowej władz Zielonej Góry oraz MSWiA do remizy w Suchej już niebawem trafi nowoczesny wóz ratowniczno-gaśniczy. - Gdy okazało się, że kupimy nowy pojazd, pojawiła się radość, jednak po chwili pojawiło się też pytanie, co z „dziadkiem”, przecież służył nam trzy pokolenia - mówi M. Żyła.

Strażacy mieli dylemat. Oddać go na złom? Sprzedać kolekcjonerowi? Oddać do jakiegoś muzeum strażackiego?

- „Dziadek” nigdy nas nie zawiódł, kiedy inne ciężkie wozy grzęzły w ciasnym terenie, on dowoził nas pod samo źródło pożaru. Ten wóz uwielbia nasza młodzież i dzieci z Młodzieżowej Drużyny. Członków rodziny się nie oddaje, nie sprzedaje, nie zapomina się o nich - mówi Przemysław Rudnicki, członek zarządu, kierowca oraz dowódca z OSP Sucha.

Ochotnicy z Suchej postanowili, że przeprowadzą pełną renowację jednego z najstarszych wozów w Polsce, ale żeby tego dokonać potrzebują pomocy mieszkańców.

- Postanowiliśmy go reanimować. Dać mu drugie życie. Zrobimy zbiórkę pieniędzy i, mamy nadzieję, że dzięki pomocy mieszkańców wyremontujemy mu silnik, przeprowadzimy naprawy blacharsko - lakiernicze, wyremontujemy wnętrze - planuje J. Rusak.

- Ten wóz może się stać naszą zielonogórską perełką, która będzie prowadziła strażacką część korowodów Winobraniowych. Może być świetną atrakcją na festynach i akcjach charytatywnych. Może nam dalej służyć podczas akcji - uważa P. Wysocki.

Piknik strażacki wraz ze zbiórką pieniędzy na renowację „dziadka” odbędzie się w sobotę, 25 czerwca, od 15.00 do 18.00. - Przygotowaliśmy wiele niespodzianek, których zdradzić nie mogę, ale z pewnością trzeba zobaczyć naszą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w akcji. Zaprezentujemy też symulację działań ratowniczych. Strażacy wyciągną osoby poszkodowane z rozbitych samochodów, będzie cięcie blachy oraz reanimacja ofiar. Mamy też całą gamę zabaw dla najmłodszych m.in. przejażdżki wozem strażackim, możliwość użycia armatki wodnej i wiele więcej - zaprasza G. Grzegórzko. W programie także strażackie konkursy dla dzieci i dorosłych, licytacje strażackich gadżetów.

Zbiórka pieniędzy na renowację „dziadka” organizowana jest przy pomocy Stowarzyszenia „Warto Jest Pomagać”.

(łc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki