Strażnik będzie mógł teraz skontrolować rowerzystę

27 Październik 2023
Od 20 października zwiększyły się uprawnienia strażników miejskich. Zmiany dotyczącą m.in. kontroli i karania osób jadących na rowerze lub hulajnodze po drogach przeznaczonych dla pieszych.

Nowe rozporządzenie ministerstwa spraw wewnętrznych, które zwiększa uprawienia kontrolne straży miejskiej, to próba odciążenia policji w prostych codziennych sprawach. Rowery, tabliczki numeryczne, ale też centralna ewidencja emisyjności budynków - tym zajmą się strażnicy miejscy.

Rowery i hulajnogi

W kwestiach drogowych zmiany prawne koncentrują się na pojazdach innych niż mechaniczne, czyli rowerach, hulajnogach, deskorolkach - wszystkich urządzeniach transportu osobistego.

- Nasi strażnicy mogą teraz kontrolować i karać osoby naruszające przepisy podczas poruszania się takimi pojazdami po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub na pasach ruchu. Do każdej sytuacji będziemy podchodzić indywidualnie, z rozsądkiem. Poszczególnie przypadki nie muszą zakończyć się mandatem czy skierowaniem sprawy do sądu, ale po prostu pouczeniem - zapewnia Agnieszka Pawłow, zastępca komendanta straży miejskiej w Zielonej Górze.

Przykładowo, za przejazd rowerem lub hulajnogą elektryczną po pasach lub jazdę po drodze przeznaczonej tylko dla pieszych, strażnicy miejscy mogą ukarać mandatem od 50 do 200 zł. Kary dotkną także tych, którzy nie mają uprawnień do prowadzenia danych pojazdów.

Tabliczka musi być

- Wśród nowych uprawnień naszej formacji jest też kontrola tabliczek z numerem porządkowym, które powinny znajdować się w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku lub na ogrodzeniu posesji - wyjaśnia A. Pawłow. - Straż miejska miała już podobne obowiązki, ale te przepisy prawne zostały zlikwidowane. Teraz je przywrócono, ale już na mocy artykułów geodezyjnych i kartograficznych.

Co grozi za brak tabliczki? - Kara nagany lub grzywny w wysokości do 250 zł - mówi strażniczka.

Straż miejska wesprze również proces termomodernizacji oraz centralną ewidencję emisyjności budynków. - Właściciele nieruchomości zostali zobowiązani do złożenia w urzędzie miasta odpowiednich deklaracji o tzw. źródłach ciepła oraz źródłach spalania paliw. Również posiadacze nowych domów powinni to zrobić w terminie do 14 dni od momentu uruchomienia takiego źródła. Strażnicy miejscy będą kontrolowali, czy ten obowiązek został dopełniony - dodaje A. Pawłow.

Spotkania z dziećmi

Zielonogórska straż nie żyje jedynie kontrolami. Funkcjonariusze ruszyli do miejskich przedszkoli i szkół, żeby zadbać o edukację dzieci i młodzieży.

- Prowadzimy zajęcia, na których skupiamy się na podstawowych zasadach bezpieczeństwa- mówi A. Pawłow. - Uczestnicy dowiadują się, jak bezpiecznie korzystać z przestrzeni miejskiej, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak działa sygnalizacja świetlna. Strażnicy podpowiadają najmłodszym, jak zachować się, gdy zaczepia nieznajomy czy podchodzi obcy pies. Wręczamy dzieciom odblaski, żeby były widoczne dla kierowców.

(md)