Taki strażak to jest ktoś! Wszyscy kochamy OSP

15 Maj 2013
- Zazdroszczę gminie, że ma takich wspaniałych strażaków ochotników – wciąż powtarzał prezydent, Janusz Kubicki.

Rozmowy ze strażakami o funkcjonowaniu OSP, to temat środowego spotkania z cyklu dyskusji o połączeniu miasta z gminą. – Bardzo cenimy działalność OSP i nie chcemy, by po połączeniu cokolwiek się zmieniło. OSP będą dalej funkcjonowały – rozpoczął prof. Czesław Osękowski, szef zespołu ds. połączenia.
- Zazdroszczę gminie działających w niej organizacji. Najbardziej strażaków – mówił prezydent Kubicki.

Przypomniał też, dlaczego chce doprowadzić do połączenia miasta z gminą. – Liczy się przyszłość. Już teraz sporo inwestujemy w gminie. Uważam, że razem możemy zrobić o wiele więcej i szybciej. Chciałbym połączenia na zasadach partnerskich. Dlatego rozmawiamy również z wami – tłumaczył prezydent.

O fenomenie strażaków mówił również wójt Mariusz Zalewski. – Dziękuję druhom za to, że zawsze można na was liczyć. Ochotnictwo, to takie działanie, do którego nikogo nie można przymusić – opowiadał wójt.

W gminie jest siedem jednostek OSP. Cztery najlepsze są wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. – Mam teraz porównanie. Jednostki z gminy Zielona Góra są jednymi z najlepszych w województwie - zapewniał st. brygadier Waldemar Michałowski, wieloletni szef zielonogórskich strażaków, obecnie zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Gorzowie. I przypomniał, że strażacy cieszą się najwyższym zaufaniem obywateli spośród wszystkich służb i publicznych instytucji.

- Nie ma żadnych powodów, by w mieście, po połączeniu, nie funkcjonowały jednostki OSP, wręcz odwrotnie – zakomunikował Edward Fedko, szef ochotników w województwie. Przypomniał, że w nadchodzącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej nie będzie pieniędzy na lokalne działania. – Połączenie to szansa dla nas wszystkich – mówił.

Strażacy opowiadali o swoich sukcesach i zastanawiali się nad gwarancjami finansowania OSP na dotychczasowym poziomie. Koszty utrzymania OSP w 2012 r. przekroczyły jeden milion zł.
– My nie tylko bierzemy udział w akcjach ratowniczych, ale również organizujemy spotkania i festyny. Integrujemy mieszkańców. Czy takie możliwości będą po połączeniu? – pytał Włodzimierz Wolniewicz ze Starego Kisielina.
- To jest wspaniałe, co robicie. Nikt rozsądny się was nie pozbędzie – odpowiadał prezydent.

- Trzeba też pamiętać o szkoleniach. Na obozach dla młodzieży przeszkoliliśmy setki osób – wyliczał komendant gminny, Jan Rusak.
Strażacy wciąż wracali do gwarancji dotrzymania składanych im obietnic. – Nawet jeżeli pan prezydent ich dotrzyma, to czy dotrzymają jego następcy? Przecież radni mogą takie decyzje wstrzymać… – zastanawiali się ochotnicy.
- Nigdy miejscy radni nie wstrzymali pieniędzy dla straży. Nie było takiego przypadku – mówił komendant Michałowski.

W końcu padła propozycja, żeby zapisać stałą kwotę w miejskim budżecie na utrzymanie OSP. – To dobry pomysł. Zróbmy tak – natychmiast zareagował prezydent Kubicki. – Może pół procenta budżetu miasta? To jest realne.

Padło jeszcze jedno pytanie. – Czy jeżeli dojdzie do połączenia, to założy pan mundur komendanta straży?
- Będzie to dla mnie zaszczyt – odpowiedział J. Kubicki.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki