PO bez własnego kandydata na prezydenta?

16 Styczeń 2015
- Zarząd powiatu PO, w zeszłym tygodniu, rozważał różne opcje, łącznie z nie wystawianiem własnego kandydata na prezydenta miasta. Ale ostateczną decyzję może podjąć tylko rada powiatu – tłumaczyła nam szefowa lubuskich struktur PO, Bożenna Bukiewicz.

Czy zielonogórska PO wystawi w wyborczym wyścigu własnego kandydata na prezydenta miasta? Bożenna Bukiewicz, szefowa lubuskich struktur tej partii uchyla się od jednoznacznej odpowiedzi: - Zarząd powiatu PO, w zeszłym tygodniu, rozważał różne opcje, łącznie z nie wystawianiem własnego kandydata na prezydenta miasta. Ale ostateczną decyzję może podjąć tylko rada powiatu.

Równie wstrzemięźliwy jest Adam Urbaniak, były przewodniczący rady miasta. Pytany o wyniki piątkowego posiedzenia zarządu PO, od razu zastrzegł, że to była przede wszystkim burza mózgów.
- Skupiliśmy się na analizie naszego programu wyborczego. Powołaliśmy zespół, który ma dokonać krytycznego przeglądu naszego programu sprzed czterech lat. Do naszych członków wysłaliśmy prośbę o zgłaszanie własnych propozycji – tłumaczył Adam Urbaniak.

Wspólne posiedzenie

Zielonogórska PO zwoła 18 lub 19 stycznia wspólne posiedzenie wszystkich miejskich kół oraz zaprosi członków PO z byłej gminy. - My też mamy łączenie miasta z gminą, na niwie partyjnej – śmieje się Adam Urbaniak.
Tuż po spotkaniach kół, 20 stycznia ma się odbyć posiedzenie powiatowej rady PO. To właśnie wtedy mają zapaść końcowe, wiążące decyzje. Również w sprawie kandydatów na kandydatów do rady miasta oraz partyjnej kandydatury przyszłego prezydenta miasta.

Liderzy list

Według Adama Urbaniaka, rada powiatu może wszystko zmienić. Na liście kandydatów mogą się pojawić nazwiska, których nie umieszczono na wstępnej liście przygotowanej przez zarząd powiatu. A kto na nią trafił? Warto wymienić trzy postaci: Robert Sapa, lekarz rodzinny i współtwórca Porozumienia Zielonogórskiego (miałby startować w okręgu nr 2 – m.in. os. Piastowskie, Przyjaźni, Słoneczne).

W okręgu nr 3 (Jędrzychów i wszystkie sołectwa byłej gminy) miałby wystartować Mariusz Rosik, leśnik, były wiceprzewodniczący rady gminy, gorący zwolennik połączenia miasta z gminą.

W okręgu nr 1 (m.in. os. Zacisze, Leśne, Malarzy i Zastalowskie), na pozycji nr 2 pojawiło się nazwisko Mirosława Gancarza, członka nieistniejącego już kabaretu Potem.

Brak Aleksandry Mrozek

Co ciekawe, na wstępnej liście PO nie ma Aleksandry Mrozek, byłej szefowej komisji oświaty w ratuszu. Zapytaliśmy Adama Urbaniaka o przyczyny tej „nieobecności”.

- Pani Mrozek dobrze wie, dlaczego. Nie mogły przejść bez echa jej publiczne kontestowanie kolejności miejsc na partyjnej liście do sejmiku województwa, łącznie z manifestacyjną rezygnacją z kandydowania. Jeśli do tego dodamy publiczne poparcie kandydata innej partii, to chyba wszystko staje się zrozumiałe – wyjaśnił nam A. Urbaniak.

(pm)

Kandydaci na zielonogórskich radnych PO, pierwsze i drugie miejsce na liście:

Okręg nr 1 – m.in. os. Zacisze, Leśne, Malarzy, Zastalowskie:
Bogusław Pabierowski,
Mirosław Gancarz.

Okręg nr 2 – m.in. os. Piastowskie, Przyjaźni, Słoneczne:
Adam Urbaniak,
Robert Sapa.

Okręg nr 3 – Jędrzychów i wszystkie sołectwa byłej gminy:
Marek Kamiński,
Mariusz Rosik.

Okręg nr 4 – os. Pomorskie, Śląskie, Strumykowa i Chynów:
Krzysztof Machalica,
Mariusz Marchewka.

Okręg nr 5 – śródmieście, os. Słowackiego, os. Braniborskie:
Mirosław Bukiewicz,
Marcin Białek.

 

Artykuły powiązane: 

PiS ma aż trzech kandydatów

- Sytuacja jest trochę śmieszna, mamy aż trzech kandydatów na prezydenta miasta. Dwóch oficjalnych i jednego nieoficjalnego – tak według Jerzego Materny, posła PiS, wygląda przedwyborcza szachownica partyjna.

SLD czeka na okręgi wyborcze

- SLD już w marcu 2014 r. zadecydował o mojej kandydaturze na urząd prezydenta w Zielonej Górze. Do 18 lutego mam czas na oficjalną rejestrację – Jolanta Danielak, była radna potwierdziła wolę kandydowania.

Janusz Kubicki rozpoczął kampanię wyborczą - spotkanie w rektoracie

- Bardzo Was proszę, pomóżcie mi! Zmieńmy Zieloną Górę. Na jeszcze lepsze miasto – mówił do sali prezydent Janusz Kubicki. W czwartek rozpoczął kampanię wyborczą.