Niejednokrotnie sołtys jest jak spowiednik

20 Maj 2022
- Nasza wizytówka to pałac, największa perełka w okolicy. To właśnie na jego remont w większości poświęciliśmy pieniądze z funduszu połączeniowego. Jest piękny - mówi Irena Przybyłek, sołtyska Starego Kisielina

- Objeżdżam sołectwa Zielonej Góry od kilku dobrych tygodni. Na czele większości stoją kobiety. Jak pani myśli - dlaczego?

Irena Przybyłek: - Kobiety spełniają się w kontakcie z ludźmi. Niejednokrotnie sołtys jest jak spowiednik. Do kobiety łatwiej przyjść z problemem. Bardzo sobie cenię takie spotkania, lubię rozmawiać z ludźmi. Na ile potrafię wysłucham, poradzę, dodam otuchy.

- Podobno zawsze łatwo łapała pani kontakt z ludźmi…

- Przez 20 lat prowadziłam sklep w Starym Kisielinie i właśnie tam najczęściej rozmawiałam z mieszkańcami. Teraz zawiesiłam działalność i sporo ludzi się na mnie gniewa (śmiech).

- Dlaczego zdecydowała się pani zostać sołtyską?

- Nigdy nie przypuszczałam, że to nastąpi. To moja pierwsza kadencja. Mieszkańcy mnie namówili. Pytali: kto, jak nie ty?! Teraz śmieję się, że po 50 latach sołtys wrócił pod dach. Mieszkam w domu teściów, teściowa też niegdyś była sołtyską Starego Kisielina.

- Pochodzi pani z Drzonkowa, a stoi na czele Starego Kisielina. Nie ma sprzeczności interesów?

- Sołectwa na co dzień raczej ze sobą współpracują niż rywalizują. Sytuacja zmienia się diametralnie jedynie podczas konkursu na wieniec dożynkowy. Przy okazji muszę się pochwalić, że Stary Kisielin w tej dziedzinie jest zawsze w czołówce.

- Czym jeszcze może pochwalić się wasze sołectwo?

- Nasza wizytówka to pałac, największa perełka w okolicy. To właśnie na jego remont w większości poświęciliśmy pieniądze z funduszu połączeniowego. Jest piękny, w środku mieści się filia Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, a od strony południowej przylega do niego park. Ostatnio mogliśmy wypić tu herbatkę z rodziną von Stosch, odtwórcami ról założycieli pałacu. Naprawdę sporo się tu dzieje, warto zajrzeć. Przyjeżdża sporo ludzi spoza sołectwa.

- A gdzie bawią się tutejsi?

- Korzystamy z wiaty i placu przy remizie. To tu wiosną i latem odbywają się spotkania organizacyjne, ale nie tylko. Już dziś serdecznie zapraszam na rodzinny piknik, 11 czerwca. Wspólnie organizują go: straż pożarna, ośrodek kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół Kisielina i OSP. Będą atrakcje dla dzieci, a wieczorem potańcówka.

- Czego tu brakuje, co by się przydało zrobić?

- Podobnie jak w innych sołectwach, ludzie najczęściej dopytują o drogi. Na pewno przydałaby się świetlica. Tam, gdzie są świetlice, od razu więcej się dzieje. Można organizować zajęcia, kursy, szkolenia i spotkania tematyczne. Brakuje nam takiej przestrzeni pod dachem, która funkcjonowałaby przez cały rok.

- A jakie jest pani ulubione miejsce w Starym Kisielinie?

- Uwielbiam spacerować trasą Stary Kisielin-Ługowo. Czasami wypuszczam się też w trasę Drzonków-Jędrzychów-Zatonie-Kisielin. Choć ludzie mówią, że to kawał drogi i dziwią się, że mi się chcę, ja w ogóle nie czuję zmęczenia i upajam się tymi spacerami. Szczególnie o tej porze roku! Mam darmowe koncerty ptaków, zapach kwiatów. Od lat fotografuję przyrodę.

- Co jeszcze lubi pani robić w wolnym czasie?

- Śpiewam po sąsiedzku w zespole „Raculanka”. Raz w tygodniu jeżdżę na próby. Mamy ciekawy repertuar. Nie tylko ludowe utwory, ale również piosenki Mieczysława Fogga czy Anny Jantar.

- Dziękuję.

Agnieszka Hałas

 

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SWOIM SOŁTYSEM

Z Ireną Przybyłek, sołtyską Starego Kisielina, najlepiej umawiać się telefonicznie. Jest dostępna o każdej porze dnia pod numerem 609 595 354.

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki