Srok zielonogórzanek jest prawie 2 tysiące

3 luty 2023
Po raz kolejny ornitolodzy z Uniwersytetu Zielonogórskiego policzyli żyjące wśród nas skrzeczące biało-czarne ptaki. W 2022 r. w mieście mieszkały 953 pary lęgowe srok. Niezły chórek.

Tu i ówdzie może nas obudzić, gdy zimowym rankiem, wzniecając nieziemski hałas, wylatuje ze swoich sroczych noclegowisk na drzewach.

- Kiedyś unikały miast. To były wyjątkowe historie, gdy w którymś pojawiło się jedno czy dwa gniazda. Sroki żyły w krajobrazie rolniczym, na wysokiej topoli budowały gniazdo, wokół miały tereny do żerowania. W pewnym momencie na obszarach Euroazji zaobserwowano, że sroka przełamała lęk przed człowiekiem i zaczęła wybierać środowisko dla niej, wydawałoby się, niekorzystne. Nagle zagęszczenie par lęgowych w mieście stało się kilka, nawet kilkadziesiąt razy większe niż w krajobrazie rolniczym – opowiada prof. Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UZ. – Podobnie było w Zielonej Górze. W latach 20. ub.w. niemiecki ornitolog dr Kurt Gruhl odnotował tu aż 7 par lęgowych srok. W kolejnych latach ta populacja powoli rosła, aż w latach 80. dosłownie wystrzeliła – dodaje profesor.

Skrzydlate mieszczuchy

Zaintrygowani śmiałością srok naukowcy Europy i Azji rozpoczęli badania. Przyrodnicza zagadka wciągnęła też zielonogórskich ornitologów, którzy dodatkowo chcieli wiedzieć, dlaczego skrzeczące ptaki tak bardzo upodobały sobie nasze miasto.

- Pierwsze badania populacji srok w Zielonej Górze były realizowane już w latach 1982 – 1997, kolejne prowadziliśmy wraz ze studentami biologii w 2001, 2006, 2007 i 2022 r. I porównując ze sobą ostatnie dwie dekady, czyli liczby par lęgowych przypadających na 1 km kw. w starych granicach miasta (sprzed 2015 r. dop. el), można powiedzieć, że populację srok mamy już na ustabilizowanym poziomie – mówi dr Olaf Ciebiera z Instytutu Nauk Biologicznych UZ. I dodaje: – Doszliśmy też do wniosku, że im bardziej zurbanizowane jest środowisko, tym więcej jest w nim srok.

Podczas ostatnich badań zielonogórscy ornitolodzy pieszo lub rowerami pokonali obszar prawie 280 km kw., skrupulatnie licząc zielonogórskie pary lęgowe biało-czarnych ptaków. Było ich 953. Dwa razy więcej niż choćby w Gorzowie.

- … I 24 razy więcej niż w krajobrazie rolniczym, w którym na 2 km kw. przypada jedna para lęgowa – dodaje prof. Jerzak. – W naszym mieście na 1 km kw. przypada 12 par lęgowych. To naprawdę zadziwiające zjawisko. Zielona Góra od lat jest w światowej czołówce miast z największym zagęszczeniem srok.

Coraz bliżej ludzi

Powiedzenie o „ptasim móżdżku” – śmieją się zielonogórscy badacze - w ogóle nie pasuje do sroki, która jest inteligentnym ptakiem. Szybko przystosowuje się do nowych warunków, wykorzystując te stworzone przez człowieka. Uwielbia owady w trawie, więc zieloną stołówkę w Zielonej Górze ma przebogatą. Nie pogardzi też znaleziskiem z kontenera czy z kubła. Jest wszystkożerna. Człowieka się nie boi, w mieście podejdzie do niego nawet na kilka metrów. Gniazda też buduje coraz niżej. - Kiedyś wybierała wysokie topole, z których słynęło nasze miasto, pomieszkując na ich czubku. Dziś do szczęścia wystarczy jej 2-metrowe drzewko lub krzaczek – mówią naukowcy. Coraz częściej ukrywa też swe gniazda na drzewach iglastych. Pewnie „bystrzacha” zorientowała się, że nie gubiąc igieł, zimą stanowią dla niej dobrą kryjówkę.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki