Spotkanie o oświacie

9 Listopad 2012
Oświata będzie tematem pierwszego spotkania roboczego nt. połączenia miasta z gminą.

- Nie ma obaw. Niczego i nikogo tak od ręki nie połączymy – śmieje się prof. Czesław Osękowski, doradca prezydenta i szef zespołu ds. połączenia miasta z gminą. – Musimy wypracować Kontrakt Zielonogórski, czyli umowę społeczną zawierającą na piśmie wszystkie warunki połączenia. I temu służy pierwsze spotkanie. Będzie ich więcej, z różnych dziedzin.

Dlaczego akurat oświata? Bo podczas publicznej debaty poświęconej oświacie, organizowanej przez stowarzyszenie Zielonogórskie Perspektywy, padło wiele pytań bez odpowiedzi. I tam prof. Osękowski zapowiedział, że zorganizuje spotkanie z fachowcami.

- Chciałbym, żebyśmy określili mocne i słabe strony połączenia, gdzie są problemy i sporne miejsca. Zakładam, że powstanie dokument będący podstawą do dalszej pracy i szukania satysfakcjonujących rozwiązań – tłumaczy prof. Osękowski.

Do spotkania dojdzie w przyszłym tygodniu, 13 listopada, w Biurze Analiz i Rozwoju przy al. Niepodległości 13 (dawny komisariat policji). Gminę będzie reprezentować sekretarz gminy Urszula Zamiatała a miasto wiceprezydent Wioleta Haręźlak. Do tego dojdą radni – przedstawiciele komisji oświaty z obu gmin i dyrektorzy szkół.

- Mam nadzieję, że w tak kompetentnym gronie uda się nam ustalić najważniejsze rzeczy i ustalić harmonogram prac. Zależy mi, żeby rozmawiać o konkretach i szukać rozwiązań – dodaje prof. Osękowski.

Na przykład na pytania zadawane podczas publicznej debaty przez Zbigniewa Michalskiego, dyrektora gimnazjum w Drzonkowie: - Jak w przypadku połączenia gmin będą wyglądały dowozy dzieci do szkół na wsiach, czy MZK uruchomi dodatkowe linie łączące Kisielin z Drzonkowem i na linii Ochla-Jeleniów-Jarogniewice-Kiełpin, żeby obsłużyć uczniów – pytał Michalski, zwracając uwagę na wysokość dodatków motywacyjnych, które w gminie są procentowe a w mieście kwotowe. Jakie rozwiązanie zostanie wybrane?

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki