Spotkanie o oświacie

9 Listopad 2012
Oświata będzie tematem pierwszego spotkania roboczego nt. połączenia miasta z gminą.

- Nie ma obaw. Niczego i nikogo tak od ręki nie połączymy – śmieje się prof. Czesław Osękowski, doradca prezydenta i szef zespołu ds. połączenia miasta z gminą. – Musimy wypracować Kontrakt Zielonogórski, czyli umowę społeczną zawierającą na piśmie wszystkie warunki połączenia. I temu służy pierwsze spotkanie. Będzie ich więcej, z różnych dziedzin.

Dlaczego akurat oświata? Bo podczas publicznej debaty poświęconej oświacie, organizowanej przez stowarzyszenie Zielonogórskie Perspektywy, padło wiele pytań bez odpowiedzi. I tam prof. Osękowski zapowiedział, że zorganizuje spotkanie z fachowcami.

- Chciałbym, żebyśmy określili mocne i słabe strony połączenia, gdzie są problemy i sporne miejsca. Zakładam, że powstanie dokument będący podstawą do dalszej pracy i szukania satysfakcjonujących rozwiązań – tłumaczy prof. Osękowski.

Do spotkania dojdzie w przyszłym tygodniu, 13 listopada, w Biurze Analiz i Rozwoju przy al. Niepodległości 13 (dawny komisariat policji). Gminę będzie reprezentować sekretarz gminy Urszula Zamiatała a miasto wiceprezydent Wioleta Haręźlak. Do tego dojdą radni – przedstawiciele komisji oświaty z obu gmin i dyrektorzy szkół.

- Mam nadzieję, że w tak kompetentnym gronie uda się nam ustalić najważniejsze rzeczy i ustalić harmonogram prac. Zależy mi, żeby rozmawiać o konkretach i szukać rozwiązań – dodaje prof. Osękowski.

Na przykład na pytania zadawane podczas publicznej debaty przez Zbigniewa Michalskiego, dyrektora gimnazjum w Drzonkowie: - Jak w przypadku połączenia gmin będą wyglądały dowozy dzieci do szkół na wsiach, czy MZK uruchomi dodatkowe linie łączące Kisielin z Drzonkowem i na linii Ochla-Jeleniów-Jarogniewice-Kiełpin, żeby obsłużyć uczniów – pytał Michalski, zwracając uwagę na wysokość dodatków motywacyjnych, które w gminie są procentowe a w mieście kwotowe. Jakie rozwiązanie zostanie wybrane?

(tc)