Smakołyki, a na ścianach historia

17 Grudzień 2021
Na gastronomicznej mapie Zielonej Góry pojawiły się nowe delikatesy - Salcum-Fixum. Nie da się przejść obojętnie obok lokalu przy ul. Grottgera 1. Piękne, zabytkowe wnętrze i naturalne produkty od małych, rodzinnych manufaktur to połączenie, które przyciąga klientów z całego miasta.

Sklep działa od poniedziałku, 6 grudnia. - Miałam co robić przez ostatnie dni. Do domu wracałam zmęczona, ale zadowolona. Ludzie cieszą się, że takie miejsce powstało i że jest duży wybór - mówi pani Agnieszka, która z uśmiechem obsługuje klientów i doradza, co mogą wybrać z uginających się od produktów półek. Bo wybór jest ogromny: wędliny, sery, pieczywo, soki, kawa, herbata, makarony, mąki, miody, ciasta, kiszonki, i wiele, wiele więcej... Co najważniejsze, wszystko domowe, naturalne, bez sztucznych barwników, tworzone w małych, rodzinnych firmach. Jakości nawet nie ma co porównywać do tej marketowej. - Mam nadzieję, że dobrej jakości produkty przyciągną do sklepu nie tylko mieszkańców Zielonej Góry, ale również turystów. Asortyment mamy bardzo szeroki. Każdy znajdzie tutaj produkt dla siebie - dodaje Jarosław Szlachetko, właściciel sklepu.

Chociaż lodówka z mięsnymi wyrobami pęka w szwach, to w delikatesach znajdą coś dla siebie również wegetarianie i weganie. Produkty pochodzą z 16 malutkich manufaktur, nie tylko z województwa lubuskiego. Warto wybrać się do Salcum-Fixum po świąteczne zakupy. Na entuzjastów zdrowego, dobrego jedzenia czekają wyborne produkty. - Ryby, dziczyzna w słoikach, własne zupy, barszcz, przepyszna biała kiełbasa - poleca pani Agnieszka.

Jeśli chodzi o budynek, w którym mieszczą się delikatesy małych producentów, to historia zatoczyła koło. Do przepięknego, zabytkowego lokalu przy ul. Grottgera 1 powróciły wyborne wędliny. W okresie międzywojennym mieścił się tu bowiem sklep rzeźnika Alfreda Schona, a w piwnicach pod sklepem jego wędzarnia, która zachowała się do dzisiaj. Ocalało też zabytkowe wnętrze sklepu, wyłożone ręcznie malowanymi płytkami.

Pomysł na delikatesy jest wspierany przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki