Słupki na deptaku. Wjazd tylko z pozwoleniem!

16 Wrzesień 2022
Elektroniczną zaporę blokującą wjazd na deptak pokonają wyłącznie mieszkańcy, którzy mają pozwolenie oraz służby ratownicze. Dla kurierów i pojazdów zaopatrzenia wyznaczono godziny, w których będą mogli dowieźć towar i przesyłki. System blokad ruszył w czwartek.

Słupki ograniczające wjazd na deptak to konieczność. Zbyt często ulubione miejsce spacerowe zielonogórzan zamieniało się w trasę szybkiego ruchu, co mogło wprawić w kołatanie serce nawet najostrożniejszego przechodnia.

System miał wystartować wiosną, ale dały się we znaki problemy z elektroniką. Przez kilka miesięcy usprawniono funkcjonalność sterowania. System blokad pozwoli na kontrolowanie wjeżdżających pojazdów i fizycznie uniemożliwi wjazd pojazdów nieuprawnionych.

Kierowcy dostali zgodę na wjazd na deptak, ale tylko wybranym wlotem, najbliższym celu. Od poniedziałku do piątku w godz. 5.00-11.00 oraz w soboty od 5.00 do 9.00 zapory będą opuszczone, aby umożliwić pracę pojazdom zaopatrzenia, firmom kurierskim i ochroniarskim.

- Osoby, które nie zdążyły, mogą się jeszcze postarać o pozwolenie na wjazd - mówi Michał Bela z Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. I dodaje: - Komplet informacji można znaleźć w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie https://zapory.zielona-gora.pl, gdzie składa się wnioski.

Inwestycję zrealizowała szczecińska firma Indemar. Blokady są w 23 lokalizacjach. W 12 miejscach zamontowano słupki chowane elektromechanicznie, w 11 blokady stałe lub wykręcane oraz elementy małej architektury, np. donice. W sześciu lokalizacjach zaprojektowano dodatkowe punkty z kamerami - to uzupełnienie systemu monitoringu.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki