Słupki mocno ograniczą wjazd na deptak

17 Czerwiec 2022
Koniec z samowolą kierowców. W połowie lipca na deptak wjadą już tylko osoby do tego uprawnione, głównie mieszkańcy starówki i służby ratownicze. O odpowiednie zgody już można się starać. Czas najwyższy złożyć wniosek.

- W Biuletynie Informacji Publicznej urzędu miasta znajduje się link do strony, na której można złożyć wniosek o uzyskanie zezwolenia na wjazd na deptak - wyjaśnia Michał Bela z Departamentu Inwestycji Miejskich. - Można dostarczyć wniosek osobiście, ale w formie elektronicznej będzie łatwiej i szybciej. Od momentu złożenia wniosku do jego rozpatrzenia musi minąć siedem dni roboczych. Dokumentacja musi być kompletna.

System blokad ruszy w drugiej połowie lipca, aby mieszkańcy mieli czas dopełnić formalności. System wciąż jest testowany. Przez ostatnie dwa miesiące usprawniano funkcjonalność aplikacji na smartfona, z której skorzystają zmotoryzowani, chcący dostać się na deptak.

- Sprawdzane jest działanie systemu pod kątem możliwości stosowania go przez dyspozytorów służb ratowniczych, które muszą wjechać na deptak bez żadnych problemów. Taką możliwość będzie miało też Miejskie Centrum Monitoringu - dodaje M. Bela. - Musimy sprawdzić, czy zadziała każdy guzik, jaki wciśnie kierowca.

Wykonawcą zadania jest szczecińska firma Indemar. Słupki i ruchome blokady pojawiły się w 23 lokalizacjach. W 12 miejscach zamontowano blokady ze słupkami chowanymi elektromechanicznie, w 11 blokady ze słupkami stałymi lub wykręcanymi i elementami małej architektury, np. donicami. W sześciu lokalizacjach zaprojektowano dodatkowe punkty z kamerami - uzupełnienie systemu monitoringu. Mają za zadanie ograniczyć wjazd na deptak, który momentami przypominał trasę szybkiego ruchu. Jak tłumaczył w „Łączniku” prezydent Janusz Kubicki - deptak ma być dla mieszkańców, a dostawy do sklepów muszą odbywać się w godzinach porannych.

Kiedy do słupka podjedzie uprawniony samochód i kierujący pojazdem wybierze dedykowany numer telefonu, blokada błyskawicznie schowa się w podłożu. Po przejechaniu auta, podniesie się. Nikt nie zdąży przejechać „na gapę” za uprawnionym kierowcą. Grozi to sytuacją, że auto zawiśnie na podnoszącej się blokadzie, a to oznacza mandat i zapłatę za uszkodzony słupek.

- Uprawniony mieszkaniec otrzyma zgodę na wjazd na deptak, ale tylko wybranym wlotem, jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania - wyjaśnia Tomasz Sztukowski z Departamentu Zarządzania Drogami. - Każdy we wniosku poda tylko jeden numer telefonu, przy pomocy którego obsłużymy aplikację. Owszem, w systemie można zarejestrować dwa pojazdy, ale obsłuży je tylko wspomniany jeden telefon. W przypadku awarii udostępnimy ratunkowy PIN, który odblokuje system. Trzeba będzie tylko wyjść z samochodu, aby go użyć.

Warto wspomnieć, że dotychczasowe uprawnienia zezwalające na wjazd w strefę zakazu ruchu (deptak) tracą ważność 30 czerwca.

(rk)

 

Złóż wniosek

Szczegóły w BIP Miasta Zielona Góra: https://bip.zielonagora.pl/procedury/3/535/UZYSKANIE_ZEZWOLENIA_DO_WJAZD.... Pod tym adresem znajduje się też link do strony, która pozwoli złożyć wniosek: https://zapory.zielona-gora.pl/

Wniosek można też złożyć w formie papierowej: stanowisko nr 2 Departamentu Zarządzania Drogami w Biurze Obsługi Interesanta, parter, ul. Podgórna 22 lub za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miasta Zielona Góra, Departament Zarządzania Drogami, 65-424 Zielona Góra.

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki