Skarpetki uczą tolerancji

1 Grudzień 2023
Maluchy z „Rozśpiewanego Przedszkola” nr 34 miały okazję, jako pierwsze w mieście, poznać książkę „Skarpetkowe opowieści zielonogórskich przedszkolaków”.

Pomysł na wyjątkową publikację z rysunkami i historiami napisanymi przez dzieci z zielonogórskich przedszkoli zrodził się po wspaniałej akcji „Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach”. 21 marca, w hali Centrum Rekreacyjno-Sportowego, bito rekord w ułożeniu najdłuższego łańcucha z kolorowych skarpetek, co było wyrazem szacunku dla osób z zespołem Downa.

- To spotkanie dzieci z różnych placówek edukacyjnych natchnęło nas, aby stworzyć książkę z bajkami, która będzie promowała tolerancję. Ludzie są różni. Jeden jest duży, drugi jest rudy, ale wszyscy jesteśmy wyjątkowi - mówi Renata Rogacewicz, dyrektorka MP nr 34 „Rozśpiewane Przedszkole”.

Placówka rozpisała konkurs, na który napłynęły dziesiątki opowiadań. Wybrano najlepsze i przy wsparciu urzędu miasta wydano piękną publikację. - Chcemy, żeby każde przedszkole w Zielonej Górze otrzymało swój egzemplarz, by podzielić się wartościami, jakie zawarto w tych opowieściach. Warto pokazać dzieciom, że osoby autystyczne czy z zespołem Downa są wśród nas, różnią się od nas, ale mają w sobie wiele empatii czy dobroci. Natomiast to, że mają trudności w pewnych czynnościach nie czyni ich gorszymi od innych - wyjaśnia R. Rogacewicz.

Przyjemność przeczytania pierwszej bajki dzieciom z MP 34 przypadła Wiolecie Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie. - Dla mnie to było cudowne doświadczenie. Poczułam, że tęsknię do pracy w swoim zawodzie – relacjonowała na gorąco. Jaką opowieść wybrała? - Wszystkie są wspaniałe, ale zdecydowałam się na historię napisaną przez przedszkolaka z MP 19. Uczy ona szczerej tolerancji, co jest motywem przewodnim książki. Nie zdradzę szczegółów, mam nadzieję, że opowiedzą je państwu nasi najmłodsi zielonogórzanie. Myślę, że takie wydawnictwa wzbogacają nie tylko dzieci, ale również nas, rodziców i pedagogów - dodaje W. Haręźlak.

(md)