Sezon na wodotryski

13 Maj 2022
Miasto coraz bujniej otula świeża zieleń, w ostatnich dniach bogato skąpana słońcem. A gdzieniegdzie również deszczem wody z miejskich fontann.

W Zielonej Górze działają już prawie wszystkie spośród 18 wodotrysków. Prawie wszystkie - bo choć ogólnie wodny sezon miasto rozpoczęło pod koniec kwietnia, w fontannach na placu Bohaterów i na placu Makusynów minione dwa tygodnie były suchuteńkie. Obie są naprawiane, ale - jak zapewnił Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który eksploatuje miejskie wodotryski - już niedługo ruszą do pracy. Nas szczególnie zainteresowała ta pierwsza, gruntownie remontowana rok temu.

- Na placu Bohaterów po sezonie zimowym uszkodzeniu mechanicznemu uległa niecka fontanny - poinformowała nas w miniony wtorek Monika Turzańska z ZWiK. - Jako że po ubiegłorocznym remoncie tego obiektu podlegał on jeszcze reklamacji, wykonawca kończy właśnie naprawę zadrapanej nawierzchni niecki, zabezpieczając ją specjalnymi materiałami przed uszkodzeniami. Pozostałe elementy fontanny - oświetlenie, dysze i inne - działają jak należy. Prace zbliżają się do końca, w każdym razie już od poniedziałku, 16 maja, fontanna na pewno zostanie uruchomiona.

Choć w poprzednim sezonie zakład eksperymentował z kolorami wody w fontannie, na razie będzie w niej woda naturalna, bez barwnika. Kolory mają pojawić się później, szczególnie w Winobranie. Wtedy - uchylają rąbka tajemnicy „Wodociągi” - woda zabarwi się kolorami skojarzonymi z tegorocznym zielonogórskim świętem. Np. na fioletowo? Być może.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki