Sesja rady miasta. Planowanie przede wszystkim

2 Czerwiec 2023
Radni podczas wtorkowej sesji skupili się na kwestii zagospodarowania miejskiej przestrzeni. Mówiono m.in. o planach budowy domków jednorodzinnych w Barcikowicach.

Obrady odbyły się w ekspresowym tempie, ze względu na uroczystości z okazji 63. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich.

Radni podczas sesji jednogłośnie przyjęli uchwałę pozytywnie opiniującą sytuację finansową zielonogórskiego „Promyka”. Negatywnie z kolei rozpatrzono apel Ruchu Miejskiego Serce Zielonej dotyczący wyznaczenia miejsc, w których uchylony byłby zakaz spożywania napojów alkoholowych.

Ważną kwestią było przyjęcie uchwał dotyczących zmiany bądź przystąpienia do sporządzenia planów zagospodarowania przestrzennego. Radni zajęli się m.in. rejonem ul. Anny Jagiellonki, Elektronowej, Botanicznej, ul. Przylep-Zakładowa. Najwięcej uwag i emocji wzbudziła kwestia Barcikowic, bowiem mieszkańców zaniepokoiły informacje o możliwej budowie w sołectwie nawet do 320 nowych domków jednorodzinnych.

- Wiele osób jest przeciwnych, dlatego teraz przystępujemy do procedury, która umożliwi nam określenie, jak ma wyglądać w przyszłości ten teren - wyjaśniał radnym prezydent Janusz Kubicki. Na pytanie o interesy potencjalnego inwestora włodarz miasta podkreślał, że nic nie jest przesądzone.

- Chcemy rozpocząć dyskusję, plan ma określić to, na co wyrazimy zgodę. Być może się okaże, że dla dobra mieszkańców ograniczymy intensywność zabudowy. W przypadku ul. Świerkowej w Nowym Kisielinie rada dzielnicy Nowe Miasto również mówiła o pewnych obawach, dlatego temat został na razie wycofany z porządku obrad. Przyjęliśmy zasadę, że o wszystkim wspólnie będą decydowali mieszkańcy, rada dzielnicy oraz rada miasta. To tak naprawdę początek dyskusji - przekonywał prezydent.

Tuż przed 11.00 sesja została przerwana. Obrady odłożono na 27 czerwca.

(md)