Sesja rady miasta. Krótko, aktywnie i z nagrodami

27 Styczeń 2023
Podczas pierwszej w tym roku sesji radni nagrodzili wyróżnione w ogólnopolskim rankingu szkoły, przyjęli m.in. uchwałę o sfinansowaniu remontu wiaduktu na ul. Zjednoczenia.

W ratuszu odbywały się już zacięte sesje rady miasta. Tym razem było spokojniej - najpierw dokończono poprzednie, zeszłoroczne, budżetowe posiedzenie, a później odbyło się już aktualne, styczniowe. Co ustalono?

Na pewno przyjemnie było Małgorzacie Ragiel, dyrektorce „Budowlanki” oraz Ewie Habich, dyrektorce I LO. Obie panie otrzymały z rąk prezydenta Janusza Kubickiego po dwa czeki: 30 tys. zł na rozwój szkoły oraz 10 tys. zł dla nauczycieli. Była to specjalna nagroda dla naszych placówek edukacyjnych za zajęcie wysokiego miejsca w prestiżowym rankingu „Perspektyw”, który ocenia jakość nauczania w danych ośrodkach.

- To świetne szkoły, z których powinniśmy być dumni - mówiła Wioleta Haręźlak, dyrektorka Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie.

Podczas sesji radni zatwierdzili także nadanie nazwy nowej ulicy w Przylepie - Sezamkowej. Istotnym elementem spotkania było udzielenie pomocy finansowej około 3,4 mln zł dla powiatu nowosolskiego na budowę ważnej ścieżki rowerowej tworzącej trasę Otyń - Niedoradz - Zielona Góra.

Radni podjęli też ważną uchwałę dotyczącą przeznaczenia 80 mln zł na budowę wschodniej nitki wiaduktu na ul. Zjednoczenia. To otwiera drogę do pozyskania z ministerstwa dodatkowych funduszy na inwestycję.

Najwięcej emocji wywołał powrót tematu apelu w sprawie wizyty posła Jarosława Kaczyńskiego w Zielonej Górze, która odbyła się w grudniu ub.r. Radni Platformy Obywatelskiej przedstawili dokument krytykujący pracę policji. J. Kubicki zaapelował, aby radni zrezygnowali z debaty nad tą sprawą.

- To będzie spektakl nienawiści, kolejna odsłona wojny polsko - polskiej. Nie bierzmy w tym udziału, bo to nie służy dobru miasta - zaproponował prezydent. Ostatecznie część radnych zrezygnowała z dyskusji - w konsekwencji podczas głosowania apel nie zyskał wystarczającej liczby głosów poparcia.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki