Serduszko Dawidka może być zdrowe. Pomóżmy chłopcu!

20 Styczeń 2023
Pięcioletni Dawid zmaga się z rzadką wrodzoną wadą serca, która zagraża jego życiu - anomalią Ebsteina. W internecie trwa zbiórka na leczenie chłopca. W niedzielę, 22 bm. na Uniwersytecie Zielonogórskim odbędzie się charytatywna impreza połączona z turniejem piłki nożnej.

Michał i Paulina Maślenikowie bardzo cieszyli się, że zostaną rodzicami. W czasie ciąży okazało się, że ich synek Dawid ma wadę serca, tzw. anomalię Ebsteina, której istotę stanowi nieprawidłowa budowa zastawki trójdzielnej. Objawia się to jej niedomykalnością i ma poważne konsekwencje zdrowotne związane z mniejszą wydolnością organizmu.

W zaburzonym rytmie

- Informacja spadła na nas jak grom z nieba, w pierwszej chwili nie mogliśmy w nią uwierzyć. To rzadkie schorzenie, które występuje w mniej niż jeden procent przypadków - mówi ze smutkiem pan Michał. - Przyznaję, że po usłyszeniu diagnozy obwinialiśmy siebie jako rodzicie, pomimo że nie jest to wada genetyczna. Zebraliśmy jednak siły i postanowiliśmy się nie poddawać. Wiedzieliśmy, że czeka nas długa walka o zdrowie Dawida, już sam poród był dla synka olbrzymim ryzkiem.

Po narodzinach przyszedł czas na specjalistyczne badania i ścisłą opiekę lekarską. - Usłyszeliśmy, że ewentualna operacja mogłaby się odbyć dopiero po piątym roku życia. Staraliśmy się więc do tego czasu normalnie żyć i funkcjonować. I patrząc z boku, Dawid wygląda jak zdrowy chłopiec. Niestety, to tylko pozory. Z powodu wady jego serduszko bije zaburzonym rytmem. Bardzo często dopadają go ataki duszności, przy małych wysiłkach blednie, a jego usta i kończyny sinieją, zaczyna miewać częstoskurcze. Po ostatnich omdleniach synka w przedszkolu wyniki badań dały nam jasno zrozumienia, że nie można już dłużej zwlekać z operacją - tłumaczy tata chłopca.

Bez bólu i lęku

Mimo trafnej diagnozy, w Polsce nikt nie podejmie się operacji na sercu chłopca. - Na własną rękę znaleźliśmy klinikę w USA, która z dużym sukcesem stosuje nowatorskie metody. Przeprowadzana tam rekonstrukcja zastawki pozwoliłaby Dawidowi bawić się tak, jak to może robić każde zdrowe dziecko w jego wieku. Bez konieczności wstawiania rozrusznika serca czy sztucznych zastawek. To szansa na długie życie bez bólu, cierpienia i lęku - przekonuje pan Michał.

Koszty tej operacji przekraczają jednak możliwości finansowe rodziców. Dlatego w serwisie Siepomaga.pl założono internetową zbiórkę, gdzie można wpłacać datki na leczenie chłopca. Cel to niemal 700 tys. zł.

- Będziemy bardzo wdzięczni za każdą wpłatę, każda złotówka jest dla nas ważna. Dziękujemy z góry wszystkim, którzy zechcą nam pomóc - podkreśla tata Dawida. I zaprasza zielonogórzan na charytatywną imprezę, która odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego - w hali sportowej przy ul. prof. Szafrana.

- Zabawa wystartuje o godz. 14.00 i potrwa do godz. 19.00. Najważniejszym punktem wydarzenia będzie turniej piłkarski, ale na uczestników będzie czekać wiele innych atrakcji, m.in. gry i zabawy dla dzieci, konkursy z upominkami, food trucki z pysznymi przekąskami - wylicza nasz rozmówca. Podczas imprezy odbędzie się także zbiórka na leczenie Dawidka.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki