Serce dla zakochanych stanie w Dolinie Gęśnika

12 luty 2021
W niedzielę Dzień Zakochanych. Podczas miejskich walentynek spotykaliśmy się zwyczajowo na deptaku, wokół pomnika Bachusa fruwały czerwone balony, a zielonogórzanie życzyli sobie i miastu duuużo miłości. W tym roku zapraszamy do Doliny Gęśnika.

- Z powodu pandemii nie organizujemy tradycyjnego spotkania przy pomniku Bachusa, ale przygotowaliśmy specjalne serce, na którym można będzie wieszać kłódki zakochanych. Ja swoją mam już gotową - prezydent Janusz Kubicki pokazuje kłódkę z wygrawerowanym napisem #Kocham ZG.

Ten zwyczaj podobno narodził się we Florencji, na moście Ponte Vecchio. Zakochani umieszczają na kłódce swoje imiona, zapinają ją na balustradzie mostu, a kluczyk wyrzucają do wody. Miłość jest wieczna, a zakochane serca połączone na zawsze.

W Polsce najsłynniejszy jest Most Tumski we Wrocławiu, nazywany również Mostem Zakochanych. Kiedy dwa lata temu przeprowadzono jego remont, zdjęto kłódki - ważyły 16 ton!

W Dolinie Gęśnika mamy, co prawda, kilka drewnianych mostków nad strumieniem, ale nie da rady zamontować na nich kłódek.

- Dlatego mamy inną propozycję. Ustawimy tutaj duże serce, na którym zakochani będą mogli zawiesić swoje kłódki – mówi radny Filip Gryko (Zielona Razem), który pilotował odnowę Doliny. - Dzisiaj jest to idealne miejsce na odpoczynek i spacery w otoczeniu pięknej przyrody. Jestem przekonany, że mieszkańcy chętnie przyłączą się do miejskiej akcji walentynkowej. Widzę, ile osób tutaj spaceruje. W Dolinie Gęśnika zakochaliśmy się ponownie!

Serce stanie w spacerowej części Doliny Gęśnika, nieopodal plaży i niewielkiego stawu. Zakochani będą mieli jednak kłopot z wrzuceniem do niego kluczy, bo staw jest skuty grubą warstwą lodu… Instalację będzie łatwo zauważyć, bo pomalowane na zielono serce ma około 2 m wysokości. To w zasadzie dwa serca oddalone od siebie o 60 cm i połączone stalowymi prętami. To na nich można zapiąć „wyznanie miłości”.

- Ile kłódek może się tu zmieścić? – głośno zastanawia się Tomek Tilo Drapiewski z Fundacji Laboratorium, który wykonał instalację. – Na jednym pręcie zmieści się z 50 kłódek. Prętów mamy 50, czyli jest miejsce na 2.500 sztuk. Sporo, dlatego serce ustawione jest na czterech kotwach oblanych betonem. Wytrzyma ciężar miłości!

Jest jeszcze jedna walentynkowa niespodzianka. Na budynku urzędu miasta przy ul. Podgórnej 22 rozbłyśnie wielkie zielone serce. Będzie cieszyło oczy mieszkańców od 12 do 14 lutego.

(tc)

 

#KochamZG

Wszystkie zielonogórskie pary zachęcamy do robienia zdjęć przy walentynkowej instalacji z hasztagiem akcji #KochamZG. Fotografie będzie można wstawiać w komentarzach pod postem dotyczącym akcji na oficjalnym profilu na Facebooku @MiastoZG. Ze zdjęć zostanie utworzony kolaż, który będzie można zobaczyć na stronie internetowej urzędu miasta: zielona-gora.pl

Wybrane zdjęcia zakochanych zielonogórzan opublikujemy także w „Łączniku Zielonogórskim”.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki