Seniorzy poćwiczą i pograją w szachy

1 Październik 2021
W miniony czwartek otwarto „Skwer seniora” przy ul. Ruczajowej 9. Inwestor, spółka KTBS, stworzyła miejsce integracji, spotkań sąsiedzkich i czytelniczych dla starszych osób.

Mieszkańcy mają do dyspozycji ławeczki, kołowrotki nożne, stolik do gry w szachy i biblioteczkę plenerową, nad którą patronat objęła Biblioteka im. Cypriana Norwida - na bieżąco wyposaży miejsce w literaturę do czytania.

Jak przekonuje Janusz Jankowski, prezes zarządu KTBS, skwer jest przyjazny środowisku. - Zadbaliśmy o faunę, montując budkę lęgową i o florę, wykonując nowe nasadzenia - wyjaśnia. - Naszą odpowiedzią na wszechobecne stosowanie szczelnych nawierzchni i problem z odprowadzaniem wody opadowej, jest wbudowanie ścieżek z nawierzchni mineralnej. Dzięki temu opady atmosferyczne wnikają bezpośrednio w grunt, co zapobiega gromadzeniu się wody na powierzchni ścieżek oraz tworzy rezerwuar, z którego rośliny mogą pobierać wodę.

W trosce o komfort mieszkańców zastosowano nowoczesne oświetlenie. Specjalnie zaprogramowana oprawa redukuje aż o 40 proc. natężenie oświetlenia w godzinach nocnych, od 22.00 do 6.00. Cały teren jest ogrodzony i monitorowany.

Inwestycja zamknęła się w kwocie 79 tys. 910 zł, do tego trzeba doliczyć koszty monitoringu. Firma Usługi Budowlane Ad-Bud Adrian Iwaniuch z Lubuska była odpowiedzialna za nawierzchnię mineralną i montaż elementów małej architektury, Mój Ogród Usługi Ogrodnicze Kazimierz Cegliński z Zielonej Góry za nasadzenia. Fundacja Laboratorium dostarczyła biblioteczkę plenerową, a LUG Light Factory oprawę parkową.

(rk)

NAGRODY NA GALI BUDOWNICTWA

Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, o którego inwestycji piszemy obok, dostało nagrodę specjalną za rozwój budownictwa społecznego podczas 27. Gali Budownictwa zorganizowanej 21 września przez Lubuską Izbę Budownictwa.

W konkursie Lubuski Mister Budowy wzięli udział inwestorzy, wykonawcy i projektanci budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, użyteczności publicznej, przemysłowego, osiedli mieszkaniowych, adaptacji i remontów, domów inteligentnych i innych budowli.

Podajemy nagrody i wyróżnienia przyznane zielonogórskim obiektom.

Lubuski Mister Budowy:

* Budynek mieszkalny wielorodzinny Apartamenty Jana z Kolna przy ul. Jana z Kolna 12 ABC i 12 DE, za nowoczesną architekturę oraz spójność wizualną osiedla. Inwestor i wykonawca - EBF Development.

* Osiedle mieszkaniowe Nova Park przy ul. Łężyca-Inwestycyjna 11-43 za nowoczesną architekturę oraz nieszablonowe zagospodarowanie otoczenia. Inwestor - Grupa PBS Sp. z o.o. Wykonawca - Zakład Budowlany Krzysztof Juraczyk.

* Budynek Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy ul. Zyty 26 za architekturę dostosowaną do potrzeb najmłodszych pacjentów i ich rodziców. Inwestor - Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Wykonawca - Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

* Muzeum Ziemi Lubuskiej przy al. Niepodległości 15 za ciekawe rozwiązania architektoniczne przy rozbudowie zabytkowego budynku. Inwestor - Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wykonawca - Perbud sp. z o.o.

* Budynek LIT Premium przy ul. Gorzowskiej 2A za segmentowy system budowy obiektu. Inwestor - PROGRESS Invest sp. z o.o. Wykonawca - Symetria J. Siuda-Kaszubska & A. Sapeńko-El Joundi.

* Hala produkcyjno-magazynowa z częścią biurową, budynek usługowy z halą sportową i miejscami usługowymi przy ul. Słubickiej 1 - za unikalną technologię w wykonaniu obiektu pod potrzeby produkcji zakładu oraz powiązanie z kompleksem rekreacyjnym i wypoczynkowym dla pracowników. Inwestor - Lumel S.A. Wykonawca - M&J Sp. z o.o.

* Centrum Badawczo-Rozwojowe przy ul. Nowy Kisielin-Antoniego Wysokiego za inteligentne rozwiązania do zarządzania budynkiem. Inwestor i wykonawca - Perceptus Sp. z o.o.

 

Wyróżnienia:

* Budynek mieszkalny przy ul. Ludowej za nieszablonową formę architektoniczną. Inwestor i wykonawca - Perbud Sp. z o.o.

*Osiedle Green Home przy ul. Suwalskiej za spójną koncepcję oraz wysoki poziom wykończenia inwestycji. Inwestor i wykonawca - EBF Development.

 

Nagrody specjalne:

* Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. za rozwój budownictwa społecznego w Zielonej Górze.

* Budynek AN-SON przy ul. Chemicznej. Inwestor - AN-SON. Wykonawca - Biuro Obsługi Budownictwa Goka Grzegorz Sachar.