Seniorzy poćwiczą i pograją w szachy

1 Październik 2021
W miniony czwartek otwarto „Skwer seniora” przy ul. Ruczajowej 9. Inwestor, spółka KTBS, stworzyła miejsce integracji, spotkań sąsiedzkich i czytelniczych dla starszych osób.

Mieszkańcy mają do dyspozycji ławeczki, kołowrotki nożne, stolik do gry w szachy i biblioteczkę plenerową, nad którą patronat objęła Biblioteka im. Cypriana Norwida - na bieżąco wyposaży miejsce w literaturę do czytania.

Jak przekonuje Janusz Jankowski, prezes zarządu KTBS, skwer jest przyjazny środowisku. - Zadbaliśmy o faunę, montując budkę lęgową i o florę, wykonując nowe nasadzenia - wyjaśnia. - Naszą odpowiedzią na wszechobecne stosowanie szczelnych nawierzchni i problem z odprowadzaniem wody opadowej, jest wbudowanie ścieżek z nawierzchni mineralnej. Dzięki temu opady atmosferyczne wnikają bezpośrednio w grunt, co zapobiega gromadzeniu się wody na powierzchni ścieżek oraz tworzy rezerwuar, z którego rośliny mogą pobierać wodę.

W trosce o komfort mieszkańców zastosowano nowoczesne oświetlenie. Specjalnie zaprogramowana oprawa redukuje aż o 40 proc. natężenie oświetlenia w godzinach nocnych, od 22.00 do 6.00. Cały teren jest ogrodzony i monitorowany.

Inwestycja zamknęła się w kwocie 79 tys. 910 zł, do tego trzeba doliczyć koszty monitoringu. Firma Usługi Budowlane Ad-Bud Adrian Iwaniuch z Lubuska była odpowiedzialna za nawierzchnię mineralną i montaż elementów małej architektury, Mój Ogród Usługi Ogrodnicze Kazimierz Cegliński z Zielonej Góry za nasadzenia. Fundacja Laboratorium dostarczyła biblioteczkę plenerową, a LUG Light Factory oprawę parkową.

(rk)

NAGRODY NA GALI BUDOWNICTWA

Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, o którego inwestycji piszemy obok, dostało nagrodę specjalną za rozwój budownictwa społecznego podczas 27. Gali Budownictwa zorganizowanej 21 września przez Lubuską Izbę Budownictwa.

W konkursie Lubuski Mister Budowy wzięli udział inwestorzy, wykonawcy i projektanci budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, użyteczności publicznej, przemysłowego, osiedli mieszkaniowych, adaptacji i remontów, domów inteligentnych i innych budowli.

Podajemy nagrody i wyróżnienia przyznane zielonogórskim obiektom.

Lubuski Mister Budowy:

* Budynek mieszkalny wielorodzinny Apartamenty Jana z Kolna przy ul. Jana z Kolna 12 ABC i 12 DE, za nowoczesną architekturę oraz spójność wizualną osiedla. Inwestor i wykonawca - EBF Development.

* Osiedle mieszkaniowe Nova Park przy ul. Łężyca-Inwestycyjna 11-43 za nowoczesną architekturę oraz nieszablonowe zagospodarowanie otoczenia. Inwestor - Grupa PBS Sp. z o.o. Wykonawca - Zakład Budowlany Krzysztof Juraczyk.

* Budynek Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy ul. Zyty 26 za architekturę dostosowaną do potrzeb najmłodszych pacjentów i ich rodziców. Inwestor - Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Wykonawca - Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

* Muzeum Ziemi Lubuskiej przy al. Niepodległości 15 za ciekawe rozwiązania architektoniczne przy rozbudowie zabytkowego budynku. Inwestor - Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wykonawca - Perbud sp. z o.o.

* Budynek LIT Premium przy ul. Gorzowskiej 2A za segmentowy system budowy obiektu. Inwestor - PROGRESS Invest sp. z o.o. Wykonawca - Symetria J. Siuda-Kaszubska & A. Sapeńko-El Joundi.

* Hala produkcyjno-magazynowa z częścią biurową, budynek usługowy z halą sportową i miejscami usługowymi przy ul. Słubickiej 1 - za unikalną technologię w wykonaniu obiektu pod potrzeby produkcji zakładu oraz powiązanie z kompleksem rekreacyjnym i wypoczynkowym dla pracowników. Inwestor - Lumel S.A. Wykonawca - M&J Sp. z o.o.

* Centrum Badawczo-Rozwojowe przy ul. Nowy Kisielin-Antoniego Wysokiego za inteligentne rozwiązania do zarządzania budynkiem. Inwestor i wykonawca - Perceptus Sp. z o.o.

 

Wyróżnienia:

* Budynek mieszkalny przy ul. Ludowej za nieszablonową formę architektoniczną. Inwestor i wykonawca - Perbud Sp. z o.o.

*Osiedle Green Home przy ul. Suwalskiej za spójną koncepcję oraz wysoki poziom wykończenia inwestycji. Inwestor i wykonawca - EBF Development.

 

Nagrody specjalne:

* Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. za rozwój budownictwa społecznego w Zielonej Górze.

* Budynek AN-SON przy ul. Chemicznej. Inwestor - AN-SON. Wykonawca - Biuro Obsługi Budownictwa Goka Grzegorz Sachar.

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki