Sąsiedzka pomoc

21 Styczeń 2022
Nie ma kto zrobić ci zakupów? Jesteś na kwarantannie, a trzeba wyprowadzić psa? A może ugotowałeś za dużo i możesz podzielić się z kimś posiłkiem? Wolontariusze „Widzialnej Ręki” są cały czas w gotowości!

Grupa rozpoczęła swoją działalność w 2020 r., kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Wtedy telefon dzwonił non stop. Kolejne osoby trafiały na kwarantannę lub dowiadywały się o pozytywnym wyniku testu na COVID-19. Restrykcje były też uciążliwe dla osób starszych. Wolontariusze pomagali w robieniu zakupów, a siatki zostawiali na wycieraczce przed mieszkaniem. Wszystko z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Teraz sytuacja trochę się zmieniła, jednak infolinia „Widzialnej ręki” wciąż działa. Dzwonią na nią stali bywalcy, którzy wiedzą, że zawsze uzyskają pomoc. - Dzwonią przede wszystkim starsi ludzie. Samotni, bez rodziny, czasem chcą tylko porozmawiać - mówi Anna Piech, jeden z administratorów grupy na Facebooku. - Ostatnio odebrałam połączenie od małżeństwa 92-latków. Poprosili tylko o mleko… - dodaje.

Grupa ma stałych wolontariuszy, którzy chętnie włączają się do pomocy. Oczywiście czeka też na nowe twarze. - Mieszkańcy dzwonią z różnymi sprawami. Czasem to prośba o zrobienie zakupów, innym razem robimy grafik i pomagamy w wyprowadzeniu psów osób, które trafiły na kwarantannę. Ostatnio skrzyknęliśmy się i pomogliśmy zebrać materiały i ekipę dla starszej pani, która nie miała środków na remont mieszkania komunalnego - wymienia pani Anna.

Numer na infolinię „Widzialnej ręki” można znaleźć w internecie, ale seniorzy dzielą się nim również poprzez tzw. pocztę pantoflową. Zielonogórzanie chętnie angażują się też w dzielenie się posiłkami. Robią paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących. - Nie zostawimy nikogo bez pomocy - deklaruje A. Piech, która z powodzeniem koordynowała już niejedną akcję „Widzialnej ręki”.

Grupa liczy już ponad 10 tysięcy osób, można ją znaleźć na Facebooku, wpisując w wyszukiwarce: Widzialna Ręka - Zielona Góra. Numer infolinii to: 789 360 940, w godz. 9.00-20.00.

(ap)

 
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki